POD TWOJĄ OBRONĘ – rzeźba i malarstwo na szkle Zdzisława Słoniny

Dwór w Stryszowie Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu zaprasz na wyjątkową wystawę, która prezentuje prace o tematyce maryjnej. Pokazane na ekspozycji prace artysty obejmują rzeźbę i malarstwo na szkle.  Zdzisław Słonina jest obecnie jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców ludowych w Polsce. Na jego drogę artystyczną mieli wpływ tacy artyści ludowi, jak Józef Słonina, sąsiad z czasów dzieciństwa w Bogdanówce koło Tokarni, oraz Józef Wrona. Niemały wpływ na wrażliwość artystyczną Słoniny miała także twórczość Jędrzeja Wowry. Prace artysty są od lat znane miłośnikom sztuki ludowej i przez swój charakter rozpoznawalne. W swych dziełach podejmuje on w głównej mierze wątki religijne, choć nie stroni także od tematyki ludowej (Żywią i bronią, Jędrzej Wowro) i historycznej (Józef Piłsudski).

Główne dziedziny sztuki uprawiane przez Zdzisława Słoninę to rzeźba i malarstwo. Obie cechuje bogata i odważna kolorystyka, w której dominują czerwień, brąz, zieleń i błękit. Choć w swych pracach rzeźbiarskich artysta skupia się przede wszystkim na tematyce pasyjnej, to ważne miejsce zajmują w nich również wątki maryjne. Matka Boska w rzeźbach Słoniny występuje często z Dzieciątkiem lub aniołami. Na pierwszy rzut oka jej twarze są pogodne, ale dostrzec w nich można także zatroskanie i zadumę.

W swej twórczości malarskiej artysta koncentruje się na wątkach bożonarodzeniowych, maryjnych oraz pasyjnych. Tak jak w rzeźbie, tak i tutaj Marii towarzyszą Dzieciątko, aniołowie, czasami święci. Z obrazów artysty spogląda na odbiorcę zatroskana i pełna współczucia dla ludzi Matka Boska. Malarstwo Zdzisława Słoniny jest bardzo kolorowe i dekoracyjne, charakteryzuje się brakiem cieni i laserunków.

Wystawa w Dworze w Stryszowie prezentuje prace o tematyce maryjnej. Pokazane na ekspozycji prace artysty obejmują rzeźbę i malarstwo na szkle.

Zdzisław Słonina (ur. 1955) pochodzi z Bogdanówki (gmina Tokarnia) w Beskidzie Makowskim. Z wykształcenia elektromechanik. Od połowy lat siedemdziesiątych wieku XX rzeźbi, maluje, fotografuje. W roku 1984 został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a przed kilkoma laty do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski. W latach 1991–95 pełnił funkcję kierownika Referatu Kultury Urzędu Gminy w Świątnikach Górnych, a w latach 1995–2011 – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych. W latach 1992–1996 był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Prace Zdzisława Słoniny przechowywane są w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych, a także w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce i Australii.

Artysta jest znanym opiekunem twórców ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych.

 

Wystawę można oglądać do 5 września 2018, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9:00 do 16:00.
Dwór w Stryszowie Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. Stryszów 508, 34-146 Stryszów