Wbrew obiegowej opinii altanki ogrodowe tanio kupić można. Wymaga to oczywiście odrobiny wysiłku, o ile wysiłkiem można nazwać zapoznanie się z ofertą producenta i kliknięcie przycisku „kup teraz” na jego stronie internetowej… Ale nie o tym miał być ten artykuł.

Dzisiejszy artykuł postanowiliśmy poświęcić charakterystyce altanek ogrodowych, które może mieć każdy, bo są uniwersalne, a zarazem nieprzyzwoicie tanie. A właściwie tanie i bardzo tanie, bo nad dwoma rodzajami konstrukcji się dzisiaj skupimy. Pierwszy to altanki dostępne tanio, a więc konstrukcje z profili metalowych, które charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi. Drugi to altanki dostępne bardzo tanio, a więc – choć trudno w to w ogóle uwierzyć – jeszcze tańsze alternatywy dla konstrukcji wykonywanych na bazie profili, altanki ze szkieletem z rurek aluminiowych.

 

Poznajmy wady i zalety obydwu rodzajów konstrukcji

Warto pamiętać o tym, że zarówno altanki ogrodowe z profili, jak i altanki z rurek są konstrukcjami o charakterze czasowym. Oznacza to, że użytkuje się je okresowo, a ich żywotność – ze względu na zastosowane materiały – jest ograniczona i na ogół krótsza niż w przypadku altanek wznoszonych z trwałych materiałów budowlanych, takich jak altanki murowane czy drewniane. Nie roztrząsając dłużej żywotności oferowanych rozwiązań – która i tak jest bardzo długa – skupmy się na zaletach i wadach altanek z profili.

 

Altanki wykonane z profili oraz grubego wodoodpornego materiału poliestrowego są:

  • cięższe niż konstrukcje na bazie pustych rurek aluminiowych, to w znaczący sposób zwiększa stabilność konstrukcji, jednocześnie ograniczając jej mobilność.

Jeśli zależy nam na altance/zadaszeniu, które będzie co rusz użytkowane w innej części ogrodu lepiej wybrać altankę na bazie rurek aluminiowych. Jest zdecydowanie lżejsza i łatwiejsza do relokacji. Z drugiej jednak strony altanki ze szkieletem aluminiowym są mniej stabilne i bardziej podatne na działanie wiatru.

  • bardziej estetyczne, co zawdzięczają wykorzystaniu w konstrukcji kwadratowych profili, które umożliwiają tworzenie elementów dekoracyjnych, takich jak kratki na pnące się rośliny czy ażurowe fragmenty ścian.

Jeśli zależy nam na rozwiązaniach o podwyższonej estetyce wykonania altanki, zadaszenia i namioty na bazie profili to jest właśnie to, czego szukamy. Konstrukcje z rurek aluminiowych ze względu na specyfikę wykorzystanego materiału (budulca) są praktycznie całkowicie pozbawione elementów dekoracyjnych, same rurki aluminiowe również nie charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi, w związku z czym wykonane z nich altany – choć schludne i wyprodukowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły nigdy nie są tak dekoracyjne, jak konstrukcje na bazie profili.

  • droższe od altanek z rurek, bo wykonuje się je z droższych surowców.

Ze względu na walory estetyczne, o których już wspominaliśmy altanki z profili traktuje się jako produkt z wyższej półki, choć cena – w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami dla ogrodów i działek - mogłaby świadczyć o czymś z goła innych Tak czy inaczej, konstrukcje z profili są droższe od altanek z rurek. Wykonuje się je z droższych materiałów, i najczęściej posiadają w standardzie ściany boczne, dzięki czemu altanka w razie potrzeby bardzo szybko może przeobrazić się ze zwykłego otwartego gazebo w latankę częściowo lub całkowicie zamkniętą. Konstrukcje z rurek mają podobną możliwość, ale ścianki są najczęściej dostępne osobno i nie stanowią kompletu z resztą konstrukcji. Gdyby były jej integralną częścią cena altanki poszłaby w górę i produkt mógłby się stać mniej kuszący dla niektórych inwestorów.

 

Którą altankę wybrać?

Mimo iż cena odgrywa istotną rolę w decyzjach zakupowych nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze określonego rodzaju altanki. Obok ceny warto również wziąć pod uwagę żywotność konstrukcji – altanki z profili są trwalsze – oraz jej funkcjonalność – altanki z profili najczęściej kupuje się od razu ze ściankami bocznymi, co znacząco wpływa na funkcjonalność całej konstrukcji.