Współczesna ortodoncja rozwija się bardzo prężnie. Wciąż pojawiają się nowe odkrycia, coraz nowocześniejsze urządzenia oraz materiały, a także znacznie zwiększa się wiedza na temat ludzkiego organizmu. Dzięki temu, leczenie ortodontyczne staje się znacznie łatwiejsze i oferuje wyleczenie lub skorygowanie w dużym stopniu niemal wszystkich wad zgryzu oraz wad szczękowo – twarzowych. Bardzo istotne jest jednak to, aby do specjalisty zgłosić się tak szybko, jak to tylko możliwe. Znacznie zwiększa to szanse na pełne skorygowanie wady.

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu są powodem zaburzeń mowy, a także poważnych zaburzeń czynnościowych zębów. Najczęściej wady są widoczne. Wady zgryzu dotykają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Przyczyna mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i nieodpowiednie przyzwyczajenia (np. ssanie kciuka w dzieciństwie). Większość wad zgryzu leczy się przy pomocy aparatu na zęby. Dostępne są zarówno aparaty na zęby ruchome, jak i aparaty na żeby stałe: kryształowe, porcelanowe, metalowe, etc. Aparat na zęby - cena uzależniona jest od materiału, z jakiego jest wykonany. Oczywiście, ceny aparatów na zęby ruchomych są znacznie niższe od aparatów stałych. Niektóre wady zgryzu wymagają leczenia operacyjnego, nie zdarza się to jednak często. U małych dzieci, kiedy wada rozpoznana jest wcześnie, mogą wystarczyć regularnie wykonywane ćwiczenia. Wady zgryzu utrudniają mówienie, niekiedy jedzenie, a nawet przełykanie, czy oddychanie.

Wady zgryzu można podzielić na:

  • wady wrodzone – spowodowane czynnikami genetycznymi lub niedoborami witamin lub minerałów matki w czasie ciąży,
  • wady nabyte – spowodowane niewłaściwymi nawykami.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje wad zgryzu:

  • wady pionowe,
  • wady poziome,
  • wady poprzeczne.

W niektórych przypadkach, wady te łączą się ze sobą.

Najczęstsze wady zgryzu

  • tyłozgryz – jest to najczęściej występująca wada zgryzu. Przejawia się cofnięciem dolnego łuku zębowego względem łuku górnego;
  • zgryz głęboki – charakteryzuje się zachodzeniem górnych zębów na zęby dolne, co prowadzi do zachwiania symetrii twarzy.
  • przodozgryz – wada, w której dolny łuk zębowy zachodzi na górny. Można ją bardzo łatwo rozpoznać, m.in. po wysuniętej do przodu brodzie.
  • stłoczenia – wada, w której zęby są zbyt duże w stosunku do zębodołów. Brak miejsca sprawia, że żeby zaczynają się wykrzywiać, ustawiać bokiem.
  • odseparowanie – zęby są widocznie od siebie odseparowane, są pomiędzy nimi szpary.

Do nieprawidłowości zębowych, którymi może zająć się dobry ortodonta, zalicza się również zatrzymane zęby, brak zawiązków zębowych, zgryz krzyżowy – całkowity, częściowy, przedni lub boczny, zgryz przewieszony i wiele, wiele innych.

leczenei wady zgryzu u ortodonty

Masz problem? Udaj się do polecanego ortodonty!

Wcześnie zdiagnozowana wada zgryzu oraz podjęcie odpowiedniego leczenia daje gwarancję nie tylko na zniwelowanie wady, ale również zapewnia znacznie krótszy czas korygowania nieprawidłowości. Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse na sukces usunięcia wady zgryzu, czy też wady szczękowo twarzowej, należy znaleźć dobrego ortodontę. Dobrego ortodontę w Warszawie, czy w innych, zwłaszcza większych miastach, można znaleźć bez problemów. Warto jednak zdecydować się na polecanego ortodontę – polecanego na forach internetowych, specjalistycznych serwisach oceniających lekarzy, czy polecanego przez rodzinę lub przyjaciół. Wtedy ma się pewność, że usiądziemy na fotelu dobrego ortodonty.