Stara, ale wciąż bardzo aktualna maksyma głosi, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. My się oczywiście z tym zgadzamy, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne są badania oraz profilaktyka. Szczególnie w przypadku układu krążenia. Jeżeli chcesz posiadać zdrowe serce i cieszyć się znakomitym samopoczuciem każdego dnia, musisz nie tylko dbać o swoje serce poprzez odpowiednią dietę, ruch czy zmniejszenie stresu, ale również badania. Które z nich warto przeprowadzać regularnie albo w przypadku podejrzenia chorób lub wad mięśnia sercowego?

Zdrowe serce – tylko dzięki regularnym badaniom

Współczesna medycyna jest na tyle rozwinięta, że każdy z nas może zadbać o swoje serce w sposób kompleksowy i zgłosić się na badania, wykonywane za pomocą nowoczesnych sprzętów. Warto zaznaczyć, że decydując się na badania finansowane przez NFZ, należy czekać czasami w długich kolejkach, dlatego też lepiej zastąpić je badaniami prywatnymi – ich koszt nie jest duży, a pozwoli Ci zapobiec ewentualnym problemom, które mogłyby pojawić się w trakcie czekania na badania. Jeżeli chcesz zachować zdrowe serce, sprawdź jak i co badać.

Jakie badania serca warto wyróżnić?

  1. Echo serca

    Jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań, które pozwoli określić czy masz zdrowe serce, czy jednak pojawiają się problemy, z którymi trzeba podjąć walkę. Odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia, które dzięki dotykowi klatki piersiowej, pozwala wygenerować obraz serca i w ten sposób zbadać jego działanie, budowę, a także wykryć różnego rodzaju wady czy choroby.

  2. EKG

    Kolejne bardzo popularne badanie, które składa się z kilku elementów – badania podstawowego, wysiłkowego, śródsercowego i Holtera. Elektrokardiografia również pozwala ocenić pracę serca i to w różnych warunkach – również w trakcie wzmożonego wysiłku.

  3. RTG

    RTG, czyli badanie radiologiczne, pozwala określić nie tylko to, czy posiadasz zdrowe serce, ale również jak pracuje cały układ sercowo-naczyniowy.

  4. Badanie dopplerowskie

    Do przeprowadzenia tego badania używa się ultrasonografu, którego celem jest wykrycie, w jaki sposób krew przepływa przez naczynia wieńcowe i czy wszystko jest w tej kwestii tak, jak być powinno.

  5. Rezonans magnetyczny

    Podobnie jak w przypadku ech serca, rezonans pozwala bardzo dokładnie sprawdzić budowę serca oraz to, jak pracują naczynia wieńcowe i czy nie istnieje ryzyko choroby.

  6. Scyntygrafia

    Izotopy promieniotwórcze, stosowane w tym badaniu, pozwalają sprawdzić jak zbudowane jest serce i jak pracuje, a także ocenić naczynia wieńcowe.

  7. Cewnikowanie

    Badanie inwazyjne, dzięki któremu możliwe jest dokładne sprawdzenie pracy serca – w tym przypadku do komór serca wprowadza się specjalny cewnik naczyniowy.

  8. Koronografia

    Tutaj, poza cewnikiem, wprowadza się również promienie rentgenowskie, a samo badanie ma na celu ocenę jakości tętnic wieńcowych.

  9. Badania laboratoryjne

    Za pomocą nowoczesnych badań laboratoryjnych, możliwe jest zbadanie poziomu cholesterolu, a także stanu serca – np. pod kątem martwicy jego komórek.

Jak widać, możliwości na to, by zadbać o zdrowe serce jest bardzo wiele, a większość dostępnych badań to rozwiązania nieinwazyjne, które są w stu procentach bezpieczne dla każdego Pacjenta i pozwalają bardzo szybko powrócić do codziennych czynności.

Warto przy tym pamiętać, że podstawą do wykonania badań serca, jest zawsze konsultacja ze specjalistą. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu stwierdzi, czy jest podstawa do tego, by wykonać badanie, oceniające zdrowie serca. Przy każdych niepokojących objawach, związanych z pracę serca lub układu krążenia, warto udać się na spotkanie z lekarzem – żadnych, nawet najmniejszych objawów nie wolno bagatelizować, ponieważ może mieć to w przyszłości bardzo poważne konsekwencje. Pamiętaj – lepiej zapobiegać, niż leczyć! Warto więc zadbać również o to, by dbać o swoje serce każdego dnia – poprzez odpowiedni tryb życia, właściwą dietę i unikanie stresu.

regularne badanie serca