Dziedzina stomatologii jaką jest protetyka, zajmuje się przywracaniem pierwotnych warunków zgryzowych, w następstwie utraty zębów bądź po ich uszkodzeniu. W Warszawie protetyka stomatologiczna zajmuje się także względami estetycznymi uzębienia. Dodatkowo są to też działania, które mają za zadanie poprawić funkcjonalność zębów.
Można wyróżnić trzy rodzaje uzupełnień protetycznych:
- Uzupełniania ruchome, które da się wyciągnąć. Są to m.in. protezy nylonowe, protezy akrylowe, protezy szkieletowe na metalowej podbudowie, protezy acronowe oraz acetalowe
- Uzupełnienia nieruchome, których nie da się wyciągnąć. Są to m.in. mosty i korony, czyli uzupełnienia ceramiczne oraz porcelana na metalowej podbudowie, lub też bardziej estetycznej bezmetalowej.
- Uzupełnienia kombinowane. Są to ruchome protezy, połączone zasuwami, ryglami, koronami teleskopowymi lub zatrzaskami z uzupełnieniami stałymi.
Utrata zęba
Jeżeli utraciliśmy jakikolwiek ząb, powinniśmy podjąć działania, aby luka po nim została uzupełniona. Aktualnie można skorzystać z usług wielu specjalistów, którzy mogliby się tym zająć. Wystarczy sprawdzić w internecie jaką ofertę przedstawia chociażby protetyka stomatologiczna w Warszawie http://odentimplanty.pl/
Należy wiedzieć, że każdy z naszych zębów odpowiada za określone zadania. Normą jest kiedy wszystkie zęby stykają się z przeciwstawnymi oraz sąsiadującymi. Dzięki temu, całe uzębienie spełnia swoje funkcje, jest ono w pełni stabilne, a zęby się nie przesuwają.
Już nawet utrata jednego zęba może spowodować, że zostanie zaburzona pewna równowaga. Każda powstała luka, powinna być niezwłocznie uzupełniona. Zignorowanie takiej sytuacji może doprowadzić do szeregu komplikacji.
Jeżeli pozostawimy lukę beż żadnej interwencji i nie uzupełnimy brakującego zęba, musimy liczyć się z konsekwencjami, które mogą okazać się nieodwracalne. W wypadku każdej luki, najpóźniej po kilku latach, może dojść do poważnych problemów. Najczęściej skutki są do siebie podobne.
Nieuzupełnienie luki
W wyniku powstania luki po utracie zęba, często dochodzi do przesuwania się zębów w kierunku tej luki. Co za tym idzie, między zębami mogą tworzyć się przerwy, które są nieestetyczne oraz powodują stany zapalne dziąseł. Siła jaka powstaje kiedy żujemy pokarm, może doprowadzić do przechylania się zębów w stronę powstałej luki. W związku z tym, znacznie zaburzona może zostać tzw. symetria uśmiechu.
Kiedy spożywamy pokarm, miejsce po usuniętym zębie jest uciskane, jest to tzw. kość wyrostka zębodołowego. W takiej sytuacji, dochodzi do zaniku tej kości, co jednocześnie sprawia, że zanika też dziąsło. Kość w tym miejscu może po pewnym czasie wymagać przeprowadzenia zabiegu regeneracji. Aby osiągnąć naturalny wygląda twarzy, może się to okazać niezbędne.
Jako, że zęby zawsze przesuwają się ku sobie, w sytuacji kiedy dolny ząb nie ma kontaktu z zębem przeciwstawnym górnym, dolny ząb będzie się wysuwał ku górze, a co za tym idzie jego kość się znacznie osłabi. Stanie się on niestabilny i rozchwiany, w wyniku czego może być wymagane jego usunięcie.
Następnie może też dojść do nieodpowiedniego ułożenia zgryzu, czyli węzła urazowego. Pojawić się mogą zatem zmiany w skroniowo-żuchwowym stawie. Ten stan może bardzo często doprowadzić do bardzo silnych bólów głowy. Kontakt między zębami żuchwy, a zębami szczęki jest zaburzony. Kontakt zębów przeciwstawnych, nie jest już płaszczyznowy, a punktowy. W związku z tym, znacznie mniej efektywne staje się żucie pokarmów.
Co zrobić by luki nie powstawały?
W wypadku braków uzębienia, warto umówić się na konsultacje do protetyka stomatologicznego w Warszawie i w każdym innym mieście, znaleźć można sporą ilość wykwalifikowanych specjalistów. Lekarz z pewnością doradzi, jakie leczenie w danej sytuacji będzie odpowiednie. Należy jednak pamiętać, że lukom należy zapobiegać. Jeżeli takowa się u nas pojawi, powinniśmy natychmiastowo reagować i nie zwlekać z wizytą u protetyka.