W ostatnich latach, zarówno w telewizji, jak i Internecie coraz częściej możemy usłyszeć o odnawialnych źródłach energii. Artykuły na ten temat pojawiają się w prasie. Jednak czym właściwie są odnawialne źródła energii?
Skąd energia?
Energia była potrzebna człowiekowi od zawsze, dlatego już od najdawniejszych czasów ludzie nauczyli się ją produkować. Na początku powstawała ona m.in. z drewna – wycinano lasy, żeby uzyskać drewno na opał. Później pojawiły się również inne sposoby pozyskiwania energii. Jednym z nich, zresztą do dzisiaj wykorzystywanym, jest oczywiście węgiel. Jednakże wraz z rozwojem przemysłu, a także wzrostem liczby ludności, zapotrzebowanie na energię również rośnie. Zasoby drewna czy węgla, a także większości innych surowców używanych do produkcji energii, znajdujące się na naszej planecie są ograniczone. Dlatego też zachodzi potrzeba wykorzystywania alternatywnych źródeł energii.
Jaka alternatywa?
Surowce takie jak węgiel czy drewno, a także m.in. ropa naftowa lub gaz ziemny, z oczywistych powodów nazywane są nieodnawialnymi źródłami energii – po ich jednorazowym wykorzystaniu ich odnowienie się nie nastąpi w krótkim okresie. Jest to jedna z przyczyn poszukiwania innych źródeł energii, jakimi mogą być właśnie odnawialne źródła energii. Jak sama nazwa wskazuje, ich zasoby odnawiają się w stosunkowo krótkim okresie; należą do nich np. woda lub wiatr, a także energia słoneczna czy pływy. Oczywiście do wyprodukowania energii z tego typu źródeł potrzeba specjalnej technologii, która obecnie powstaje i jest nieustannie doskonalona i ulepszana.
Energia słoneczna
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii takich jak woda bądź wiatr wydaje się względnie oczywiste, a przynajmniej łatwe do wyobrażenia. Nieco inaczej wygląda sprawa pozyskiwania energii z np. promieniowania słonecznego. Jak to się odbywa? Oczywiście do wytworzenia takiej energii potrzebna jest specjalna technologia, jaką są panele. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje paneli – słoneczne i fotowoltaiczne. Te pierwsze służą do produkowania energii cieplnej, a drugie do generowania energii elektrycznej. Oba rodzaje paneli są używane w Polsce. Przykładem takiego użytkowania może być gmina Miasta Gdyni, która pod koniec 2015 r. przyjęła uchwałę, która wspiera m.in. inwestycje polegające na produkcji prądu do własnego użytku przy pomocy mikrosiłowni wiatrowych i paneli fotowoltaicznych. Można więc powiedzieć, że fotowoltaika Gdynia ma się dobrze!
Informacje, dotyczące uchwały w gminie Miasta Gdyni pochodzą ze strony – www.gdynia.pl.