Planujesz wyjazd na wakacje, a rodzina i najbliżsi pytają, czy już wykupiłeś ubezpieczenie zagraniczne? Zastanawiasz się, po co w ogóle ubezpieczenie? Być może jesteś posiadaczem karty EKUZ i myślisz, że wszystkie placówki medyczne się Tobą zaopiekują, a może po prostu jesteś przekonany, że tobie nie może przydarzyć się nic złego ubezpieczenie zagraniczne jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto? Poniżej przedstawiamy kilka argumentów za tym, aby jednak kupić ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie zagraniczne, aby czuć się komfortowo

Koszty leczenia za granica bywają niezwykle wysokie. Niekiedy nawet zwykła wizyta lekarska może Cię dużo kosztować, nie mówić już o zabiegach, operacji czy hospitalizacji. Ale na wakacjach nie tylko takie wypadki się zdarzają. Może okazać się, ze dziecko zniszczy własność innego gościa hotelowego, że Ty zarysujesz komuś samochód na parkingu, potrącisz rowerzystę, zgubisz bagaż, zostanie Ci skradziony sprzęt sportowy, zostaniesz o coś posądzony i będziesz potrzebował tłumacza. Na wakacjach może zdarzyć się absolutnie wszystko. Mając dobre ubezpieczanie zagraniczne, które obejmuje nie tylko koszty leczenia i transportu do Polski, ale również OC, możesz być spokojny: cokolwiek się wydarzy, będziesz zabezpieczony. Jeżeli nie będziesz posiadała ubezpieczenia, niestety… koszty mogą okazać się tak wysokie, że po wakacjach zostaniesz z dużym długiem do spłacenia. Czy tak powinny wyglądać wymarzone wakacje? Oczywiście, że nie! A dlaczego karta EKUZ, a nawet ubezpieczanie z biura turystycznego może okazać się niewystarczające? O tym w dalszej części…

Dlaczego ubezpieczenie zagraniczne jest ważne?

Karta EKUZ potrzebna, ale..

Karta EKUZ nie zawsze sprawia, że jesteśmy w pełni chronieni za granicą. O tym należy pamiętać. Karta EKUZ jest jednym z głównych zabezpieczeń, jakie możemy zapewnić sobie na wyjazd. Jednak, nie zadziała jeśli:

  • konieczne będzie natychmiastowe podjęcie leczenia w klinice prywatnej,
  • konkretny zabieg nie jest refundowany w danym kraju,
  • potrzebne będzie ratownictwo medyczne, np. w górach,
  • potrzebny będzie transport medyczny do kraju.

Dodatkowo, ubezpieczenie to nie zapewnia pomocy tłumacza, nie można liczyć na zwroty kosztów w przypadku wyrządzenia komuś szkody, zgubienia bagażu, sportowego sprzętu. A to wszystko jest bardzo ważne. Bez dobrego ubezpieczenia zdrowotnego zagranicznego, Twój wyjazd może okazać się horrorem, który będziesz spłacał przez wiele lat.

Uwaga! Karta EKUZ uprawnia do leczenia w placówkach państwowych. Koszty pokryte są tylko, jeśli dany zabieg, usługa medyczna jest w danym kraju refundowana.

Ubezpieczanie z biura podróży? Sprawdź je dobrze!

Często wiele osób nie myśli o kupowaniu ubezpieczenia zagranicznego w sytuacji, kiedy wybiera się na wycieczkę zagraniczna z biurem podróży. Wielu osobom wydaje się, że jeżeli biuro podróży załatwia wszystkie formalności i płaci się niemałe pieniądze, zabezpieczanie powinno być odpowiednie. Tymczasem, bardzo często biura podróży oferują ubezpieczenia najniższe, które nie obejmują np. transportu medycznego do Polski. Dlatego, przed każdym wylotem z biurem podróży należy zażądać dokładnej listy usług medycznych, które zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Jeżeli oferta nie jest dla ciebie odpowiednia, a jesteśmy pewni, że dla większości osób nie jest, warto wtedy dokupić polisę ubezpieczeniowa na własną rękę.

Brak ubezpieczenia turystycznego w razie nieszczęśliwego wypadku, może być dla osoby nieubezpieczonej nie lada kłopotem. Może okazać się, że koszty leczenia będą znacznie przewyższały koszt całej wyprawy. Czy na pewno masz ochotę po wakacjach brać kredyt do spłacania na kilka lat, aby pokryć koszty leczenia, zamiast zapłacić przed wyjazdem kilka lub kilkadziesiąt dodatkowych złotych wykupując ubezpieczenie zdrowotne zagraniczne? Owszem, mamy różne priorytety, ale wydanie tak małej sumy na to, aby być spokojnym o swój wyjazd to nie jest duże poświęcenie!