Istnieje co najmniej kilka sposobów na wzmacnianie firmowej floty samochodów, dlatego każdy przedsiębiorca ma wybór. Największą popularnością wciąż zdaje się cieszyć auto leasing, który jest formą przyjazną przedsiębiorcom i posiadającą wiele zalet. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że leasing samochodów nie jest pozbawiony również wad, o których powiemy w tym artykule nieco więcej. I jednocześnie poszukamy alternatyw dla firm, zapraszamy!

Auto leasing – na czym polega?

Auto leasing to oferta skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, dla których nieopłacalne jest kupowanie nowych pojazdów, a dużo lepszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest właśnie leasing. Polega on na tym, że leasingobiorca korzysta z pojazdu, oferowanego przez leasingodawcę, w zamian za opłacaną co miesiąc ratę. W ten sposób może wzmocnić swoją flotę pojazdów, a jednocześnie nie ma potrzeby kupowania samochodu.

Takie rozwiązanie ma jedną podstawową zaletę – przede wszystkim samochód na leasingu można wliczyć do majątku firmy, a co za tym idzie – dopisać go do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, po zakończeniu umowy, konieczne jest wykupienie samochodu po dość korzystnej cenie – jest to rozwiązanie przydatne wielu przedsiębiorcom, choć nie wszyscy są nim zainteresowani.

Leasing samochodu – nie tylko zalety!

Niestety, leasing samochodu to również kilka dość istotnych wad, przez które wiele firm decyduje się na wynajem samochodów, np. w Arval. Zacząć możemy od konieczności wykupienia pojazdu po zakończeniu umowy – nie każdy przedsiębiorca jest na to gotowy, bo wolałby np. zwrócić ten pojazd i skorzystać z innego, nowszego. Wadą jest w tym wypadku również brak jakichkolwiek usług serwisowych w ramach opłacanej raty czy też ubezpieczenia, które trzeba wykupić na własną rękę. Bardzo często barierą nie do przeskoczenia jest fakt, że za nowe samochody w leasingu trzeba płacić bardzo wysokie opłaty wstępne, osiągające nawet 20% wartości pojazdu. W ramach współpracy z leasingodawcą nie otrzymasz też aplikacji wspierających, nie skorzystasz z programów paliwowych i w końcu – istnieje ryzyko tego, że będziesz płacić wysoką ratę. Czy wobec tego przedsiębiorcy są skazani na auto leasing? Niekoniecznie!

Wynajem samochodów, czyli nowoczesna alternatywa dla leasingu

Leasing samochodowy choć ma swoje wady, stał się rozwiązaniem przestarzałym, biorąc pod uwagę możliwości, jakie przedsiębiorcom daje w ostatnich latach długoterminowy wynajem samochodów. Jest to opcja, oferowana przez profesjonalne wypożyczalnie, które udostępniają nowe samochody – zwykle nie starsze niż 2-3 lata. Również w tym wypadku masz możliwość skorzystania z nowoczesnego pojazdu – zarówno osobowego, jak i dostawczego – który zostanie zaliczony do majątku Twojej firmy, a co za tym idzie, zyskasz korzyści podatkowe.

Jednak tym, co różni wynajem samochodu od leasingu, jest przede wszystkim brak opłat wstępnych – nie musisz wydawać tysięcy złotych za to, by w ogóle rozpocząć współpracę z wypożyczalnią. Wystarczy, że wejdziesz na stronę, wybierzesz interesujący Cię model i skontaktujesz się z firmą – najczęściej odbywa się to bardzo sprawnie, za pomocą formularza online. Co więcej – miesięczna rata, jaką płacisz, obejmuje usługi serwisowe, ubezpieczenie, samochód zastępczy, a nawet różnego rodzaju programy paliwowe czy aplikacje do zarządzania flotą samochodów. Jest to więc rozwiązanie znacznie bardziej rozbudowane niż leasing samochodów.

Co wybrać?

Jeżeli poszukujesz oszczędności i kompleksowej usługi, postaw na wynajem samochodu. Pamiętaj jednak, że w przypadku tego rodzaju usług, nie masz możliwości wykupu samochodu po zakończeniu umowy – możesz jednak zwrócić go wypożyczalni i… skorzystać z nowszego modelu! Jest to więc rozwiązanie o wiele bardziej elastyczne, które nie bez powodu zyskało popularność wśród polskich przedsiębiorców.

Auto leasing – jakie są jego zalety i wady?