Opony rolnicze stanowią jeden z ważnych elementów, jeżeli chodzi efektywność oraz poprawność funkcjonowania maszyn rolniczych. Podczas ich wyboru bardzo ważne jest odpowiednie dopasowane ogumienia do pojazdu. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo, maksymalna wydajność i odpowiednie moc przenoszona na ziemię.

Rodzaje opon rolniczych

Rolnictwo i leśnictwo to gałęzie, w których używane są sprzęty ciężki: koparki, ciągniki, wyciągarki i wiele, wiele innych, które potrzebują wysokiej jakości opon. Opony rolnicze różnią się nieco od opon np. w samochodach. Co więcej, jest wiele rodzajów takich opon. Oto niektóre z przykładów:

Opony do traktorów – dostosowane opony AS do nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie. Należy je oceniać biorąc pod uwagę kilka ważnych czynników, np. nośność, trakcję, nacisk na glebę, oszczędności, a także ochronę. Wybór tego rodzaju opon jest bardzo dużo i raczej nie ma najmniejszego problemu z ich zakupem.

Opony do urządzeń leśnych – inaczej opony leśne. Można wybierać spośród opon flotacyjnych oraz opon do traktorów pracujących w lasach. Zostały zaprojektowane specjalnie, aby jak najlepiej i najefektywniej pracowały w warunkach leśnych. Opony te charakteryzują się bardzo mocną konstrukcją. Posiadają specjalną ochronę przed przebiciami. Są zabezpieczone przed uszkodzeniami. Jazda po często trudnym terenie jest możliwa dzięki specjalnym bieżnikom.

Opony do urządzeń wleczonych – opona rolnicza przeznaczona do np. przyczep, muszą być niezwykle wytrzymałe. Przyczepy i inne urządzenia wleczone charakteryzują się coraz większą ładownością. Oznacza to, że musza przewozić coraz więcej kilogramów. Projektowane są tez coraz to nowsze modele urządzeń wleczonych, dopasowane do nowych produktów. To wszystko sprawia, że konieczne jest posiadanie do takich urządzeń najwyższej klasy opon, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo, wygodę i komfort.

Opony flotacyjne – jest to rodzaj opon do urządzeń wleczonych, jednak o jeszcze bardziej podwyższonych parametrach. Opony flotacyjne, a także opony niskociśnieniowe są tak zaprojektowane, aby nadawały się do przyczep wielkogabarytowych o bardzo dużej ładowności. Opony te są bardzo duże i maja zdolność poruszania się zarówno po polach, jak i po drogach asfaltowych, a ułatwia to możliwość jazdy z różnym ciśnieniem w oponach. Do wyboru są opony flotacyjne niskociśnieniowe radialne, opony flotacyjne niskociśnieniowe diagonalne, a także opony flotacyjne High Speed 16 PR.

Ceny opon

Opony rolnicze nie są produktami tanimi. Jeżeli ceny w klasycznych sklepach Cię przerażają, możesz skorzystać ze sklepów, w których ceny są znacznie bardziej przystępne. Hurtownia opon rolniczych to sklep, w którym można znaleźć wysokiej klasy opony, charakteryzujące się wysoki parametrami, pochodzące od bardzo dobrych producentów (np. Alliance) oraz mające ceny, które pozwolą nam nie zbankrutować. Bardzo duży wybór umożliwia dopasowanie odpowiedniego produktu do oczekiwań i potrzeb, do mocy urządzenia, wielkości i jego przeznaczenia.

Wybierając opony do dużych maszyn należy znać się na wielu parametrach. Rodzajów opon, ich rozmiarów i wariantów jest naprawdę wiele. Kupując taki sprzęt należy wiedzieć, jakiej wielkości opony szukamy, jaką powinna mieć szerokość i profil, czy ma być radialna czy nie i jaka powinna być jej średnica osadzenia na feldze. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat, zawsze możesz poprosić o pomoc pracowników sklepów lub hurtowni z oponami rolniczymi. Mając odpowiednią wiedze z pewnością pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Hurtownia opon rolniczych – jakie opony możesz w niej kupić?

Kupno opon rolniczych nie wydaje się być problematyczne. Tymczasem okazuje się, ze rodzajów i typów opon jest wiele, często bywają tez drogie. Warto zatem sprawdzić, co oferują hurtownie opon rolniczych i jakie opony można w nich zakupić. Często zapominamy o takich miejscach, a szkoda, bo można naprawdę sporo zaoszczędzić i wybrać spośród szerokiego wachlarza produktów.

Hurtownie opon rolniczych

Hurtowania opon rolniczych i opon w ogóle, to nie żadna nowość. Niestety, nie są one bardzo popularne. Tymczasem, korzystając z nich można wiele zaoszczędzić, zwłaszcza gdy posiada się dużą flotę ciągników, czy innych pojazdów rolniczych pracujących zarówno na polu jak i w lesie, czy tylko w lesie lub tylko na polu. Hurtownia opon rolniczych zapewnia także bardzo duży wybór produktów – każdy może znaleźć tam opony dopasowane do urządzeń, potrzeb, terenu, wielkości maszyn.

Co znajdziemy w hurtowni rolniczej?

Jak już zostało wspomniane, w hurtowni rolniczej znajdziemy bardzo duży przekuj produktów. Oprócz kół, dętek, felg, części zamiennych, przemysłowych, w hurtowni rolniczej popularne są oczywiście opony do rolnictwa i leśnictwa. Opony rolnicze to m.in. opony do traktorów AS. Opony takie mają dobrą nośność, trakcję oraz żywotność. Charakteryzują się również odpowiednim naciskiem na glebę. Oferowane są m.in. przednie opony traktorowe, Diagonalne opony traktorowe, radialne opony traktorowe, opony do maszyn golfowych.

Innym rodzajem opon są opony leśne. Opony takie można podzielić na opony do traktorów oraz opony flotacyjne. Zostały one pomyślane, zaprojektowane i wykonane w ten sposób, aby jak najlepiej sprawdzały się w bardzo trudnych warunkach leśnych. Opony przeznaczone są także do kombajnów leśnych i innych maszyn, które działają przede wszystkim na terenach leśnych i musza poruszać się po trudnym terenie.

Opony do urządzeń wleczonych, to kolejny typ opon, które można zaleźć zarówno w sklepach jak i hurtowaniach z oponami rolniczymi. Opony tego typu charakteryzują się bardzo duża wytrzymałością. Wyróżnia się m.in. opony do przyczep, opony do przyczep bieżnikowane.

Kilka ważnych informacji

Opony rolnicze posiadają pewne oznaczenia. Warto je znać. Na oponach znajdują się ciągi cyfr z liczbami. Co one oznaczają? Pierwsza liczba, zakończona „/” oznacza szerokość opony, kolejna cyfra oznacza wysokość, R – radialne zbrojenie opony, a ostatnia cyfra to wielkość felgi. Na oponie znajduje się także nazwa producenta, data produkcji. Są także oznaczenia specjalne dla opon tylnej osi. Przede wszystkim należy wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje opon tylnej osi i oznacza się je jako: R1, R2,R3. Pierwsze z wymienionych stosowane są do poruszania się po nawierzchni suchej. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu przyczepności, można zakupić oponę oznaczoną jako R1W. tym R2 natomiast jest typem przeznaczonym do jazdy po terenie grząskim i błotnistym. Natomiast typ R3 sprawdza się doskonale na powierzchniach, które są nachylone, po śniegu oraz po żwirze.

Wybierając opony rolnicze, czy to w sklepie, czy w hurtowni z oponami, trzeba kierować się nie tylko cena, ale przede wszystkim przeznaczeniem. Wybór powinien być zależny od rodzaju podłoża, po jakim urządzenie będzie się poruszało. Jeżeli jest to pojazd, który pracuje przede wszystkim na terenach leśnych, powinien mieć opony przystosowane do trudnych warunków panujących właśnie tam, jeżeli pojazd ma poruszać się tylko po asfalcie, opona typu R1 będzie wystarczająca. Najczęściej jednak rekomenduje się kupno opon R2, chyba że podłoże jest bardzo żwirowe.

Opona rolnicza – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wydawałoby się, że temat opon rozlicznych nie może być trudny. Opona jak wygląda, każdy wie. Cóż w tym więc trudnego? Okazuje się, że jest wiele podziałów, wiele oznaczeń opon i wariantów. Można zakupić opony niskoprofilowe i niskociśnieniowe, są też opony standardowe. Osoba, która nie ma odpowiedniego doświadczenia w tym temacie, ma ogromna trudność! Podpowiadamy, jak je rozpoznawać i jak je wybierać.

Dobra firma jest ważna

Najczęściej dobrą jakość opon gwarantują dobrzy i znani producenci. Dlatego, pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest oczywiście producent. Opona rolnicza powinna zatem być od dobrego producenta, pod warunkiem, że zależy nam na bezpieczeństwie i maksymalnie wysokiej jakości. Jeżeli nie znasz się na oponach rolniczych i nie wiesz, jaki producent je produkuje, poświęć kilka chwil, aby znaleźć informację o najlepszych producentach. Przykładem producentów oferujących opony rolnicze jest np. Kabat, Mitas czy Trelleborg. Najlepiej kupować opony sprawdzonych już marek, np. takich, których produktów używałeś i byłeś z nich zadowolony.

Oznaczenia – o co chodzi?

Zazwyczaj zaraz po nazwie producenta, pojawia się ciąg cyfr. Jest on bardzo ważny. Pierwsza liczba, po której następuje „/” oznacza przekrój opony. Kolejna z liczb oznacza profil opony. I tutaj uwaga. Jeżeli opona rolnicza ma mniejszy profil niż 70, oznacza to, że jest niskoprofilowa. Wysokoprofilowe opony mają wartość 80 i więcej. Po tej liczbie widnieje litera – R. Litera ta jest pierwszą od słowa: radialny, oznacza to więc, że opona jest radialna (zatem promieniowa, cechująca się drutówkami połączonymi przez kord). Ostatnia liczba w tym ciągu informuje o średnicy osadzenia na feldze.

Opony rolnicze – rodzaje

Indeks nośności i większa prędkość

Te dwie rzeczy są od siebie ściśle zależne. Na oponach, oprócz wyżej wymienionego ciągu cyfr i liter, znajduje się osobno oznaczenie, które mówi o indeksie nośności. Jest to liczba wraz z literą, np. 139D. Litera może się różnić i jest to zależne od większej prędkości. Należy jednak mieć na uwadze to, że czym większa prędkość, tym nośność niższa.

Rodzaj opony

Można spotkać się także z oznaczeniami rodzajów opon, np. opona dętkowa i bezdętkowa. Opona dętkowa oznaczana jest jako TT, a bezdętkowa jako TL. Są to skróty od angielskich słów: TT – Tube Type, a TL – Tubeless.

To jeszcze nie wszystko….

Podane wyżej oznaczenia to jeszcze nie wszystko. Na oponach znaleźć można także numer homologacji, a także datę produkcji opony. Dodatkowo można zauważyć tam inne informacje, np. kierunku obrotu koła.

Mnogość tych wszystkich informacji potrafi zawrócić w głowie. Jeżeli uciąg i moc maja być bardzo duże, warto wybierać opony radialne, które mogą być dodatkowo wyposażone w różne wzmocnienia czołowe. Wtedy jednak trzeba pamiętać że zapłacimy więcej, ale też zmniejsza się trwałość opony. Oczywiście, niemniej ważna jest także cena. Nią także warto się kierować?

A co zrobić, kiedy cena jest zbyt wysoka?

Kiedy cena opony jest zbyt wysoka, trzeba poszukać opon używanych, albo znaleźć miejsca, gdzie są one nieco tańsze. Przykładem jest hurtownia opon rolniczych. Można tam znaleźć wiele wysokiej jakości opon w niższych cenach, dopasowane do naszych potrzeb: rodzaju maszyny, jej wielkości, ciężaru. Dzięki hurtowni opon rolniczych można wiele zaoszczędzić. Gdzie ich szukać? Wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło: hurtownia opon rolniczych. Z całą pewnością znajdziesz odpowiednią, nawet w Twojej okolicy. Dobrze dobrana opona to gwarancja wydanej i bezpiecznej pracy.