Szklane ogrody zimowe

Obecnie panuje moda na charakterystyczne, oszklone budynki, które wyglądem mogą przypominać starodawne szklarnie. Są to jednak tzw. ogrody zimowe, w których można się poczuć jak w środku lata nawet mroźną zimą. Jeśli chodzi o ogrody zimowe Warszawa i okolice przodują pod względem ilości tego typu konstrukcji. Jest to szczególnie widoczne kiedy przekroczymy granice miasta i znajdziemy się w obszarze nowoczesnych osiedli domków jednorodzinnych. Ogrody zimowe to chleb powszedni bardziej zamożnych obywateli naszego kraju, ponieważ koszt budowy tego typu udogodnienia zaczyna się od dwudziestu tysięcy złotych.

Ogród w środku zimy

Ogrody zimowe są świetnym miejscem do zrelaksowania się po całym dniu ciężkiej harówki. Ogromne, szklane okna powodują, że będąc w środku takiej konstrukcji możemy poczuć się jakbyśmy byli na świeżym powietrzu. Jesienna, często kapryśna pogoda nie zachęca do wyjścia z domu, podobnie jest to w czasie uciążliwych mrozów porą zimową, dlatego ogród zimowy umożliwia nam podziwiane piękna natury nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.

Ogród zimowy jest także doskonałym rozwiązaniem dla fanów bujnej i egzotycznej roślinności, którą możemy hodować przez trzysta sześćdziesiąt dni w roku. Konstrukcja w całości wyposażona w odpowiedni rodzaj szkła zapewnia warunki do rozwoju nawet najbardziej wymagających roślin.

Ponadto wielu traktuje oranżerię jako pewnego rodzaju zamiennik tarasu, z którego nie możemy korzystać jesienią ani zimą. Ogród zimowy jest miejscem świetnie przystosowanym do organizacji różnego rodzaju przyjęć w gronie rodziny i przyjaciół, a także na randkę. Urokliwy klimat ogrodu pozwoli w pełni się zrelaksować i odnieść podwójną przyjemność z miło spędzonego czasu w bliskim kontakcie z naturą.

Specyfika konstrukcji ogrodów zimowych

Oranżerie są budowlami niezbyt zaawansowanymi technicznie, dlatego większość zaprawionych w bojach majsterkowiczów powinno poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie lub przy pomocy kilku pomocnych par rąk.

Do budowy samego stelaża większość firm zajmujących się tego typu zleceniami wykorzystują sprawdzone drewno, aluminium, trochę rzadziej PCV. Każdy z materiałów posiada swoje mankamenty, ale również wiele zalet, które mogą okazać się czynnikiem decydującym przy wyborze odpowiedniego materiału budowlanego.

Konstrukcje drewniane są nieporównywalnie stylowe i estetyczne, dlatego tak wiele osób decyduje się na drewniane ogrody zimowe. Drewno jest obecne w budownictwie od setek lat, a jednak nieprzerwanie pojawia się jako główna składowa wielu projektów. Drewno posiada jeden minus, który odwodzi od jego użycia – konieczność impregnacji. Konstrukcje drewniane niezależnie od przeznaczenia wymagają specjalnej pielęgnacji.

Aluminiowe profile do budowy ogrodów zimowych są wybierane przez osoby, które cenią sobie jakość wykonania oraz modernistyczny styl. Aluminiowe wykończenia są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego możemy wybrać fakturę łudząco przypominającą drewno. Aluminium do tego nie jest podatne na korozję i stanowi stabilną podporę dla oszklonych elementów ogrodu.

Do oszklenia konstrukcji można użyć różnego rodzajów szkła zależnie od przeznaczenia. Jeżeli ogród zimowy ma nam służyć jedynie jako szklarnia, wystarczy standardowe szkło „float”. W przypadku gdy chcemy używać ogrodu zimowego jako przestrzeni użytkowej, warto zastosować szkło o dobrej termoizolacji. Warto również zastosować specjalną powłokę z poliwęglanu litego, która jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także dobrze przewodzi energię słoneczną.