Od kilku lat możemy usłyszeć, że trwają pracę nad przygotowaniem ustawy, która ureguluje kwestię frankowiczów, a także ujednolici zapisy prawne wpływające na relacje kredytobiorców z bankiem. Mimo to, Ustawa Frankowa wciąż pozostaje w fazie planów i na dobrą sprawę nie mamy pewności, czy kiedykolwiek wejdzie w życie. Na szczęście frankowicze wciąż mogą liczyć na wsparcie ze strony wymiaru sprawiedliwości.
Dlaczego ustawa frankowa wciąż nie weszła w życie?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy spojrzeć na całą sytuację z perspektywy rządzących. Ustawa frankowa w kształcie satysfakcjonującym frankowiczów mogłaby się odbić niekorzystnie na sytuacji finansowej banków. Masowe wypłaty odszkodowań oraz straty z tytułu odwalutowania kredytów byłyby po stronie banków bardzo duże. W takiej sytuacji kwestią czasu byłoby wprowadzenie wyższych opłat oraz gorszych warunków finansowania w przyszłości.
Rządzący niejednokrotnie podnosili argument, w którym zaznaczali, że rząd musi chronić interesy wszystkich obywateli. Ustawa frankowa mogłaby realnie odbić się niekorzystnie na osobach, które planują podjęcie kredytu w najbliższej przyszłości. Jednak czy taka ustawa wciąż jest potrzebna? A może kredyt frankowy może zostać unieważniony bez wsparcia rządzących? Ostatnie wyroki sądów pozwalają frankowiczom na optymistyczne spojrzenie w przyszłość.
Pomoc frankowiczom to niezwykle ważne zagadnienie
Wina rzadko leży po jednej stronie. Podobnie jest w przypadku kredytów frankowych. Klienci z całą pewnością stracili czujność pod wpływem atrakcyjnych warunków oferowanych przez bank. Należy jednak uczciwie przyznać, że kredyt we frankach był mocno promowany z naciskiem na jego największe zalety. Niektóre banki marginalizowały kwestię ryzyka kursowego i nie wywiązały się rzetelnie z obowiązków kredytodawcy względem klienta. Dlatego też, uregulowanie tej kwestii jest niezwykle ważnym zagadnieniem, które może mieć wpływ na losy wszystkich kredytodawców.
Na jakie wsparcie mogą liczyć frankowicze?
Z pomocą frankowiczom przychodzi wymiar sprawiedliwości. W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć o pozytywnych wyrokach, które pozwoliły kredytobiorcom na odzyskanie swoich pieniędzy. Unieważnienie umowy kredytu w wielu sytuacjach nie jest możliwe ze względu na dokładny kształt samej umowy z bankiem. Wciąż istnieje jednak szeroki wachlarz możliwości, który pozwala wyjść z trudnej sytuacji. Doskonałym przykładem jest chociażby odwalutowanie kredytu i przekształcenie go w kredyt złotówkowy. W takiej sytuacji, klienci mogą odzyskać franki, a w zasadzie, straty z tytułu ryzyka kursowego.
Jak uporać się z niekorzystnym kredytem?
Przede wszystkim warto zdecydować się na podjęcie aktywnych działań. Na chwilę obecną nie wiemy, czy ustawa frankowa kiedykolwiek wejdzie w życie. Na szczęście wciąż możemy skorzystać z pomocy sądów, które coraz częściej decydują się stanąć po stronie klientów. A zatem, decydując się na kredyt we frankach pozew możemy rozpocząć proces, który zakończy się odzyskanie pieniędzy. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Istnieją kancelarie prawne, które specjalizują się w sprawach frankowiczów. Doskonałym przykładem jest chociażby kancelaria Rachelski & Wspólnicy. Doświadczeni radcy prawni przeanalizują Twoją sytuację oraz doradzą działania, które sprawią, że odfrankowanie kredytu stanie się możliwe. Na przykładzie wielu przychylnych wyroków sądowych możemy stwierdzić, że frankowicze mają duże szanse na odzyskanie swoich pieniędzy.