Blockchain jako sieć dla Bitcoin

Jeśli myślimy o Bitcoin to od razu pierwszym skojarzeniem jest dla nas wirtualna waluta, a dokładniej kryptowaluta. Oznacza to, że jest to w pełni bezpieczna waluta zabezpieczona przez kryptografię. Wszystkie transakcje i informacje są szyfrowane oraz dane są przechowywane na komputerach znajdujących się na całym świecie. W sieci zwanej Blockchain.

Czym jest sieć Blockchain?

Blockchain to zdecentralizowana sieć połączonych ze sobą komputerów. Sieć tego rodzaju znacznie różni się od typowej strony internetowej przechowującej informacje w scentralizowany sposób. Jeśli odwiedzamy sklep internetowy lub stronę internetową zawierającą wiadomości kryptowaluty to wszelkie informacje (obrazki i tekst) są przesyłane na nasz komputer z jednego, konkretnego serwera lub z grupy serwerów. Są to jednak zawsze te same miejsca skąd pochodzą te dane. Jeśli więc zdarzy się awaria w sieci w której znajduje się hosting tego sklepu internetowego to nie będziemy w stanie odwiedzić przez ten czas takiej strony internetowej.

Blockchain jako zdecentralizowana baza

Sieć zdecentralizowana to innymi słowy rozproszona baza danych na której działa Bitcoin. Wiele komputerów na świeci tworzy taką sieć i jeśli jeden z nich lub więcej przestanie być połączonych z siecią to zupełnie nic się nie dzieje, ponieważ pozostałe komputery podłączone do tej sieci wciąż świadczą tą samą usługę. Decentralizacja ma jedną dużą zaletę – nie ma słabego punktu, nie istnieje komputer, który stanowi główne źródło informacji podtrzymujący całą sieć i nikt tego nie kontroluje, nie może wyłączyć kryptowaluty z obiegu. Działa ona niezależnie od tego co dzieje się w danym państwie lub na świecie. Warto jeszcze zauważyć, że tego typu sieć jest masowo szyfrowana za pomocą skomplikowanego dla zwykłego człowieka algorytmu. Cała sieć Blockchain składa się z olbrzymiej liczby komputerów, zwanych węzłami. Komputery te komunikują się ze sobą i weryfikują transakcje przeprowadzane przez użytkowników. Dlaczego ktoś chciałby chcieć przeznaczać moc obliczeniową swojego komputera dla sieci Blockchain? Otóż za tzw. „wydobywanie” bitcoinów, czyli przynależność do sieci Bitcoin można otrzymać nagrodę w postaci ułamka kryptowaluty lub nawet całego bitcoina. Na początku drogi kryptowaluty opłacalne było nawet przeznaczenie swojego domowego komputera do celów wydobycia bitcoina. Obecnie jednak jest to nieopłacalne i jedynie osoby, które mają dostęp do procesorów o wysokiej mocy obliczeniowej oraz taniej energii elektrycznej są w stanie efektywnie na tym zarobić. Opłacalność „kopania” bitcoina będzie się zmniejszać, ale kurs Bitcoin nie będzie od tego zależał.