Czy istnieją idealne projekty domów?

Stojąc przed decyzją, jaką jest budowa domu, szukamy wymarzonego projektu dla siebie. Na szczęście rynek projektów jest tak ogromny, że jest w czym wybierać. Jednak jak poznać, że konkretne oferty są dobre i nie zawierają błędów? Jaki dom wybrać, by mieć pewność, że będzie odpowiedni dla Twojej rodziny i będzie pasował do warunków działki?

Gotowe projekty domów są dużo korzystniejsze cenowo niż te wykonywane na indywidualne zamówienie u architekta. Jest ich bardzo duża ilość i są naprawdę dobre. Dostępne w katalogach, ofertach firm oraz biurach projektowych. Przedstawiają plany domów dużych, małych, tradycyjnych i nowoczesnych. Do wyboru są także te w stylu skandynawskim, amerykańskim czy też innym. Jednak zanim zapadnie ostateczna decyzja, warto wiedzieć, czego szukamy i na jakim domu nam zależy.

Projekty domów – dom duży czy mały

Tutaj zbiegają się dwie rzeczy. Po pierwsze Twoje potrzeby i założenia, co do przyszłych rodzinnych planów. Po drugie koszt budowy metra kwadratowego domu. Warto to dokładnie przemyśleć i wybrać rozważnie, wyliczając na jak duży dom, będzie Cię stać. Jednym z kryteriów odnośnie informacji o projektach domów jest właśnie wielkość powierzchni budynku.

Na tym etapie należy w miarę precyzyjnie określić przyszłe potrzeby swojej rodziny. Zapewne każdy jej członek będzie potrzebował swojego pokoju, a oprócz tego wszyscy razem będą potrzebowali dużej przestrzeni wspólnej. Pomyśl, czy oprócz standardowych pomieszczeń w domu mają znajdować się te dodatkowe, jak pracownia, gabinet, pokój gościnny. Jak duża powinna być kuchnia oraz ile łazienek będzie wystarczająco.

Nowy dom to duże zmiany w życiu Twojej rodziny, jednak niektóre ze zwyczajów i potrzeb zostaną wciąż takie same. Wstępnie określ wielkość powierzchni domu, który będzie spełniał wymagania. Poprzez zsumowanie potrzebnych powierzchni, obliczysz wielkość oraz szacowany koszt budowy.

Projekty domów, a warunki zabudowy działki

To oczywiste, że nie każdy z projektów domów będzie pasował do każdej działki. Dlatego też warto upewnić się, czy wybrany dom nie będzie zbyt duży lub za szeroki, aby móc wybudować go na danym terenie. W katalogach projektów znajdziemy wymiary minimalnej nienarożnej działki oraz sposób usytuowania domu, tak, by spełniał wymogi Prawa budowlanego w odniesieniu do najczęściej występującej linii zabudowy.

Wszystko to po to, by nie okazało się, że działka, którą posiadasz, jest zbyt mała, aby zbudować na niej dom wolno stojący. Minimalna powierzchnia działki pod zabudowę wolno stojącą to 450 m2. Te, które mają poniżej 14 m z reguły nie nadają się pod zabudowę. Jednak tu też mamy wyjście, poprzez zbudowanie na niej bliźniaka lub dosunięcia budynku do granicy działki na przykład garażem.

Dobrze, jeśli dom nie zajmie zbyt wiele miejsca na działce. Przy wyborze projektów domów zwróć uwagę na podaną powierzchnię zabudowy. Możesz to zrobić np. tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/. Dzięki temu, określisz jak wiele wolnej powierzchni zostanie Ci po wybudowaniu domu. Czy jest ona wystarczająca na przykład na wygospodarowanie ogródka. Gdy powierzchnia zabudowy będzie równa bądź przekroczy 40% powierzchni działki, może okazać się, że będziesz potrzebował nowego projektu o mniejszej powierzchni zabudowy.

Projekty domów, a warunki wynikające z planu zagospodarowania

Przed podjęciem decyzji o zakupie projektu należy zawsze zapoznać się z "Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu". Wydawana jest ona przez miejscowy urząd i uzyskuje się ją bardzo łatwo. Niezależnie od praw do dysponowania działką. "Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu" zawiera jednoznaczne stwierdzenie o przydatności działki na cele budownictwa jednorodzinnego. Dlatego, gdy okaże się, że inwestycja, którą zaplanowałeś, jest niezgodna z planem miejscowym, należy z niej zwyczajnie zrezygnować i sięgnąć ponownie po projekty domów. To pozwoli Ci na oszczędność czasu oraz pieniędzy, które straciłbyś, decydując się na niekorzystny dla siebie zakup projektu, który byłby niemożliwy do realizacji.