05-03-2020

Razem dla środowiska - 25 partnerów nowego programu LIFE,  wśród nich Powiat Wadowicki
Promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony klimatu - to najważniejsze założenia nowego projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA, który Województwo Małopolskie z partnerami ze świata nauki i samorządów zamierza realizować ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu, który według planów pomysłodawców ma być wdrażany w latach 2021 – 2030  to ok. 70 mln złotych. Porozumienie  w tej sprawie podpisano 2 marca br. w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jednym z partnerów projektu jest Powiat Wadowicki.

Województwo Małopolskie wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem na realizację projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” wspólnie z 25 partnerami. To Ministerstwo Rozwoju, Województwo Śląskie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Europejskie Centrum Czystego Powietrza, miasta Kraków, Tarnów i Nowy Sącz oraz 18 powiatów, m.in. nasz wadowicki. 

Porozumienie o współpracy z Województwem Małopolskim w zakresie ubiegania się dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej w imieniu Powiatu Wadowickiego podpisali: starosta Eugeniusz Kurdas oraz członek zarządu Mirosław Sordyl. - W wyniku podpisania tego porozumienia będziemy ubiegać się o niemałe środki. W sumie na cały projekt to ok. 70 mln zł. Zostaną one przeznaczone m.in. na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej – podkreślał po podpisaniu umów marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. - Ten projekt wpisuje się w całą listę działań, które podejmujemy na rzecz środowiska. To m.in. poprzedni projekt LIFE, projekt ekoMałopolska, a także Program ochrony powietrza – dokument, nad którym pracujemy, a który pomoże nam odpowiedzieć na wyzwania związane z polityką klimatyczną – dodawał wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Z kolei starosta E. Kurdas podkreślał, iż w przypadku pozytywnej oceny wniosku, jednym z najważniejszych elementów realizacji projektu w powiecie wadowickim będzie utworzenie stanowiska ekodoradcy ds. klimatu i energii. – Chcemy, by udzielał on bezpośredniego wsparcia dla mieszkańców i pełnił funkcję koordynatora działań na rzecz ochrony środowiska, podejmowanych przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. Taki doradca mógłby też m.in. pełnić rolę mediatora w sprawach sporu na linii mieszkaniec – samorząd – mówi starosta.

Ze wstępnych informacji Urzędu Marszałkowskiego wynika, że w przypadku akceptacji przez Komisję Europejską wniosku, całkowity koszt realizacji projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA w powiecie wadowickim w latach 2021 – 2030 wyniósłby ok. 998 tys. złotych, w tym wkład własny powiatu – ok. 99 800 zł.