Rozwody w Warszawie – jak wystąpić o zakończenie małżeństwa?

Rozwody w każdym przypadku są wynikiem poważnych decyzji i choć nie należą do łatwych kroków, często są konieczne. Jak wystąpić o rozwód i co warto wiedzieć przed tym krokiem?

Rozwody w Warszawie – kiedy można starać się o rozwód?

Rozwody Warszawa to dość powszechne zagadnienie wśród haseł wpisywanych w wyszukiwarkę. Każdego roku w stolicy zakończonych zostaje około 3000 małżeństw, a w całym kraju – około 65 000. Zgodnie z prawem, rozwód jest możliwy w sytuacji, kiedy nastąpił całkowity i trwały rozpad małżeństwa. Najczęściej odpowiedzialna jest za to różnica charakterów, niewierność, problemy finansowe, alkoholizm lub dłuższa nieobecność jednego z małżonków.

Rozwód wiąże się z wieloma problemami, jest bowiem nie tylko ciężkim przeżyciem pod względem emocjonalnym, ale również wymaga rozstrzygnięcia wielu ważnych kwestii, mających często wpływ na całe przyszłe życie obu stron. W wielu przypadkach ciężko o zgodę między małżonkami, dlatego w sprawach spornych często decyduje sąd. Możemy mieć do czynienia z rozwodem z orzeczeniem winy, kiedy udowadniamy, że małżeństwo rozpadło się z winy jednej ze stron, lub bez orzeczenia.

Pisanie pozwu rozwodowego

Napisanie pozwu rozwodowego to pierwszy krok ku wystąpieniu o rozwód. Jest to pismo o określonej formie, w którym powinno się zawrzeć wszystkie niezbędne informacje – w innym przypadku sąd będzie prosił o ich uzupełnienie, zanim będzie mógł przystąpić do sprawy. Zaleca się skorzystanie z pomocy adwokata przy pisaniu pozwu o rozwód – specjalista od spraw rodzinnych pomoże nam zachować odpowiednią formę dokumentu i upewni się, że zostały w nim zawarte kompletne informacje, dzięki czemu pismo będzie mogło zostać szybko rozpatrzone przez sąd.

Pozew rozwodowy powinien zawierać podstawowe dane o osobach, których dotyczy, jednak nie trzeba znać numeru PESEL małżonka. Ujmuje się w nim również swoje żądania odnośnie zakończenia małżeństwa przez sąd oraz to, czy wnosi się o rozwód z orzeczeniem o winie. Można zamieścić także dodatkowe żądania, np. dotyczące rozstrzygnięcia kwestii opieki nad dziećmi czy alimentów.

Ważnym elementem jest także uzasadnienie pozwu, czyli podanie powodów, dla których zdecydowaliśmy się na rozwód – powinien on opisywać przyczyny rozpadu małżeństwa oraz dowody jego trwałego zakończenia.

W pozwie możemy także zamieścić żądanie przesłuchania świadków, którzy potwierdzą sytuację małżonków oraz dowody winy małżonka, jeśli będzie to rozwód z orzeczeniem o winie.

Składanie pozwu o rozwód

Pozew o rozwód powinien zostać skierowany do sądu okręgowego – wybiera się sąd odpowiedni dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeśli przynajmniej jedno z nich nadal tam mieszka. Jeśli oboje się wyprowadzili, odpowiedni będzie sąd w miejscu zamieszkania strony pozwanej. Jeśli natomiast powód lub powódka nie znają nowego adresu małżonka, mogą złożyć pozew w sądzie okręgowym odpowiadającym ich miejscu zamieszkania. Przykładowo, rozwody w Warszawie mogą być orzekane w Sądzie Okręgowym w Warszawie przy al. „Solidarności” 127. Wybór odpowiedniego sądu okręgowego ma ogromne znaczenie, przyspieszy to bowiem cały proces.

Warto pamiętać również o załącznikach, które powinno się złożyć wraz z pozwem o rozwód. Należą do nich m.in. aktualne odpisy aktu małżeństwa czy aktu urodzenia wspólnych małoletnich dzieci pary. W przypadku starania się o alimenty mogą być potrzebne zaświadczenia o zarobkach małżonków, a przy rozwodzie z orzeczeniem o winie – również dowody winy, np. w formie wydruków wiadomości, rachunków czy zdjęć.

Czy skorzystać z pomocy adwokata przy rozwodzie?

Ważną kwestią jest też możliwość skorzystania z usług kancelarii adwokackiej – osoby decydujące się na rozwody w Warszawie najczęściej wybierają właśnie pomoc adwokata. Specjalista od spraw rodzinnych może nie tylko pomóc w napisaniu pozwu rozwodowego, ale także będzie służył fachowym doradztwem w wielu ważnych kwestiach, związanych z zakończeniem małżeństwa. Co więcej, adwokat może także reprezentować swoich klientów na sali sądowej, dzięki czemu można znacznie ograniczyć swoją obecność podczas rozpraw.