Zdarzają się mieszkania, które są szczególnie trudne do oświetlenia – na przykład bardzo niskie lub przeciwnie – o wiele wyższe, niż zwykłe. Dobrze dobrane światło potrafi zdziałać cuda, jeżeli chodzi o odbiór wizualny salonu. Szczególnie istotne jest to w małych i niewysokich mieszkaniach, gdzie często zależy nam na tym, by salon wydawał się bardziej przestronny, niż jest w rzeczywistości. Można to dość łatwo osiągnąć instalując na suficie plafony – do salonów o bardzo niskim stropie często trudno jest dobrać inne oświetlenie sufitowe. Jakie są najważniejsze cechy plafonów? Sprawdzamy!

Jak wyglądają plafony do salonu?

Plafony to ogólne określenie na lampy montowane bezpośrednio pod sufitem, a czasami nawet na płasko, pod tynkiem. Z tego powodu często montowane są tam, gdzie nie ma miejsca na wiszące lampy lub ze względów bezpieczeństwa potrzebne jest oświetlenie zainstalowane możliwie wysoko – na przykład w łazienkach. Zwykle są to lampy z kilkoma żarówkami przesłoniętymi jedną, wspólną taflą mlecznego lub matowego szkła. Takie rozwiązanie pozwala równomiernie rozprowadzić światło po pomieszczeniu, zapobiegając tworzeniu się ostrych cieni. Plafony do salonu bywają zarówno bardzo minimalistyczne i płasko przylegające do sufitu, jak i w bardziej fantazyjnych kształtach. Można więc na przykład spotkać się z lampami składającymi się z kilku walców o różnej wysokości. Całość często uzupełnia materiał wykonania – drewno, blacha lub tkanina, przez którą delikatnie przesącza się światło także na boki.

Kiedy warto wybrać plafony do salonu?

Plafony są dobrym oświetleniem szczególnie do niskich salonów, w których inne lampy sufitowe mogłyby przytłaczać pomieszczenie lub nawet grozić uderzeniem o nie głową. To także dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na możliwie równomiernym oświetleniu całego pomieszczenia. Rzucane przez nie rozproszone światło zmiękcza cienie, a zastosowanie mlecznych powierzchni zapobiega oślepieniu użytkowników pokoju.

Czym są plafony do salonu i kiedy warto je zainstalować?

Plafony dobrze sprawdzą się także w roli oświetlenia części pokoju pod antresolą lub podwieszanym sufitem – wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, by nadać wnętrzu bardziej kameralnego charakteru. Jest to aranżacja spotykana na przykład w loftach, a zastosowanie plafonów do aranżacji salonu urządzonego w ten sposób podkreśla jego industrialny charakter.

Czy plafony do salonu to zawsze dobry pomysł?

Rzadko jest tak, że jakiś typ oświetlenia jest uniwersalny. Mamy tak wiele możliwości aranżacji, a do tego tak wiele różnych pomieszczeń, że każde wnętrze trzeba potraktować indywidualnie. Plafony pasują przede wszystkim do salonu o przeciętnym lub niskim stropie, do tego raczej w nowoczesnym stylu – choć są odstępstwa od tej reguły, zwłaszcza w mieszkaniach stylizowanych na lata 60. Jeżeli myślimy o montażu plafonów do salonu w wysokim mieszkaniu, to warto zadbać o to, by było ich więcej, w miarę równomiernie rozmieszczonych. Warto przejrzeć różne modele, np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/12-plafony. Dobrze też pamiętać, że niektóre plafony mają formę reflektorków, które można ustawić w dowolnym kierunku. Do takich salonów pasują też minimalistyczne, nowoczesne plafony w połączeniu ze światłem o wąskim strumieniu, skierowanym na przykład na stół czy tam, gdzie akurat jest potrzebne.

Wybierając plafony do salonu warto przejrzeć różne aranżacje w internecie lub skonsultować się z architektem wnętrz. Można też poprosić o poradę pracowników sklepów – zwykle jest taka możliwość nawet w sklepach internetowych – skorzystanie z takiej formy kontaktu pozwoli zaoszczędzić czas, można też spróbować wykonać wizualizacje łącząc zdjęcia lamp z fotografiami salonu.