15. Rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia mija 15 rocznica śmierci wybitnego Wadowiczanina, świętego Jana Pawła II. Tego dnia w 2005 roku o godzinie 21.37 Papież „powrócił do domu Ojca”.

Miliony ludzi w najdalszych zakątkach świata modliło się za naszego rodaka. Również Wadowiczanie licznie nawiedzali w tym czasie Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, miejsce chrztu, Komunii świętej oraz bierzmowania młodego Karola Wojtyły. Od tego czasu tradycyjnie 2 kwietnia każdego roku w Wadowicach ma miejsce uroczysta msza święta, po której wierni oddają hołd, zapalają znicze i składają kwiaty pod pomnikiem papieża na pl. Jana Pawła II.

Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, o godzinie 21.37.  Pogrzeb Papieża odbył się  8 kwietnia 2005 roku. Prostą trumnę z drewna cyprysowego ustawiono na pl. Świętego Piotra. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów kościołów wschodnich przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, który jedenaście dni później został wybrany na papieża przyjmując imię  Benedykta XVI. Plac zgromadził w tym dniu tłumy wiernych. Szacuje się, że w nabożeństwie żałobnym brało udział ponad 300 tyś. osób, a w całym Rzymie na placach i skwerach 5 milionów, w tym ok. 1,5 mln pielgrzymów z Polski. Wśród najczęściej pojawiających się haseł przebijało się to jedno, skandowane przez wiernych „santo subito” – „święty natychmiast”.

Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia Go błogosławionym we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana. Relikwie św. Jana Pawła II znajdują się również w jego rodzinnej parafii Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, a od 1984 w kamienicy w której się urodził jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie można oglądać pamiątki z całego Jego życia i pontyfikatu. Miejsca związane z młodością Karola Wojtyły w Wadowicach  możemy poznać na miejskim  Szlaku Karola Wojtyły, gdzie znajdziemy m.in. Dom Rodzinny Karola Wojtyły św. Jana Pawła IIKościół parafialny pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny czy Dawne Gimnazjum Humanistyczne im. Marcina Wadowity.