Bywają w życiu człowieka trudne momenty, które popychają go do poszukiwania sprawdzonych rozwiązań . Bywają chwile szczęścia, które każdy chciałby współdzielić z innymi ludźmi. Zdarzają się też sytuacje, kiedy człowiek stoi pod przysłowiową ścianą, albo przeżywa dramatyczne chwile i potrzebuje inspiracji do dalszych działań. W każdym z tych przypadków warto sięgnąć do historii innych ludzi, która może wskazać sprawdzoną drogę, albo zmotywować do podjęcia kolejnych wyzwań. Gdzie szukać takich inspiracji? Najlepiej w filmach biograficznych. Najciekawsze filmy biograficzne dostępne są na stronie https://zalukaj.org/gatunek/biograficzny/ gdzie znajduje się biblioteka tytułów.

Biografie znanych ludzi od lat inspirują twórców. Powstało wiele interesujących filmów, które prezentują ścieżki życia sławnych artystów, sportowców, polityków, dziennikarzy. Czasem producenci sięgają do historii postaci żyjących całe wieki wcześniej, np. biografie Kleopatry, Napoleona, Leonarda da Vinci. Często wśród filmów biograficznych odnaleźć można historie narodowych bohaterów albo wybitnych przywódców, którzy poprowadzili swoje armie do zwycięstw zmieniających bieg wydarzeń na całych kontynentach. Innym razem warto sięgnąć po współczesne biografie, do których nieco łatwiej znaleźć analogię w codziennym życiu.

Kino fabularne w wyjątkowej odsłonie

Filmy biograficzne, jako szczególny rodzaj filmów fabularnych mają wiele do zaoferowania. Każda z prezentowanych historii może być poprowadzona przez narratora zupełnie inaczej. W biografiach przedstawiających wybitne postaci ze świata nauki nacisk może zostać położony na osiągnięcia i kluczowe zwroty z życia prywatnego, które wpłynęły na dalsze losy bohatera. Taką historię znaleźć można choćby w biograficznym filmie p.t. "Teoria wszystkiego" z 2014 roku, której bohaterem jest genialny Stephen Hawking. Film ten powinien zajmować obowiązkową pozycję wśród produkcji do obejrzenia, nie tylko z racji świetnego kina przedstawiającego geniusz i ambicję naukowca, ale przede wszystkim z uwagi na jego nieustającą walkę z nieuleczalną chorobą. Z kolei fabuła filmu zatytułowanego "Maria Skłodowska Curie" została poprowadzona zupełnie inaczej, prezentując w dużej mierze życie osobiste bohaterki.  Chwilami uwydatnione zostają elementy dramatu i romansu, a osiągnięcia naukowe stanowią jedynie pewien zwrot akcji, wpływający na dalsze losy bohaterki.

Polskie filmy biograficzne

W 2017 roku kina w Polsce zostały oblężone przez widzów pragnących poznać historię Michaliny Wisłockiej. Jej burzliwe życie przedstawione w filmie biograficznym "Sztuka kochania" z doskonałą rolą Magdaleny Boczarskiej skradła serca zarówno starszych, jak i młodszych widzów. Jedni mogli przyjrzeć się poczynaniom bohaterki z perspektywy kolejnych lat, inni dopiero dzięki filmowej biografii poznali tę inspirującą postać.

Fanom muzyki wśród polskich biografii warto polecić film "Skazany na bluesa". Opowiada on historię lidera zespołu Dżem - Ryszarda Riedla. To ciekawa propozycja filmowa nie tylko dla osób zainteresowanych twórczością tego artysty, ale także dla ludzi, którzy poszukują historii dotykających tematów uzależnień. W "Skazanym na bluesa" oprócz wspaniałej muzyki znaleźć można bowiem wiele trudnych momentów z życia artysty, który za swój talent płaci wysoką cenę - jest uzależniony od narkotyków.

Ważnym filmem biograficznym jest dla Polaków także "Wałęsa. Człowiek z nadziei", który swą premierę miał w 2014 roku. Wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę film o Lechu Wałęsie w mocny sposób przedstawia nie tylko ścieżki życia samego bohatera, ale i pokazuje dobitnie jak wyglądała historia walki z komunizmem w Polsce.

Gatunek filmów biograficznych to ogromna gama możliwości poznania "z bliska" rozmaitych osób. Każdy znajdzie wśród nich interesujące historie, do których warto wracać również po latach. Z biegiem lat na daną historię można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy, uwzględniającej także własne, życiowe doświadczenia. Z tego powodu filmy biograficzne stanowią absolutnie wyjątkowy gatunek dla wielbicieli kina.