Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Powszechnie znane porzekadło głosi – „jak cię widzą, tak cię piszą”. Nie inaczej jest w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, do której należy się odpowiednio przygotować, również pod względem wyglądu. Stylizacja powinna odpowiadać charakterowi firmy, do której aplikujesz, a także stanowisku, jakie chcesz objąć. Sprawdź, jak się ubrać na rozmowę z przyszłym pracodawcą, aby strój pomógł ci w uzyskaniu wymarzonej posady.

Strój a rozmowa o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna jest swoistą prezentacją kandydata, jego umiejętności i doświadczenia. Na spotkaniu z przyszłym pracodawcą musisz się poniekąd zareklamować, aby udowodnić, że to właśnie ty doskonale sprawdzisz się na konkretnym stanowisku. Można przyjąć, że podczas rozmowy kluczowe znaczenie mają kompetencje, znajomość języków obcych czy predyspozycje osobiste. Tak jest istotnie, jednak na całościowy odbiór ciebie, jako pracownika, ma także ogromny wpływ strój, w jakim się pojawisz.

Aby właściwie ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, sprawdź najpierw, jakie wymagania w ogłoszeniu zawarł pracodawca. Przeglądając oferty pracy z Krakowa, zamieszczane głównie przez nowo powstałe firmy, możesz spotkać się z informacją o luźnym stroju obowiązującym podczas spotkania. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że na rozmowie możesz pojawić się w szortach i sportowym podkoszulku. Zachowaj styl półformalny, który będzie oznaką szacunku dla przyszłego pracodawcy.

Kobiecy ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej

Szpilki, garsonka, biała bluzka i delikatny makijaż – to klasyka w zakresie kobiecego stroju o formalnym charakterze. Czy taka stylizacja sprawdzi się również podczas rozmowy o pracę? Oczywiście! To ubiór na tyle uniwersalny, że zastosujesz go w procesie rekrutacyjnym zarówno do banku, urzędu, jak i do korporacji czy niewielkiej firmy usługowej. Zamiast klasycznej spódnicy możesz ubrać eleganckie spodnie, które równie dobrze wpisują się w kobiecą elegancję.

Nieodłącznym elementem damskiej stylizacji jest także biżuteria. W tym przypadku warto postawić na klasykę, rezygnując z dużych, błyszczących dodatków, na rzecz delikatnych kolczyków, bransoletki czy minimalistycznego zegarka. Pamiętaj również o dłoniach – długie, jaskrawe paznokcie nie są dobrym pomysłem na spotkanie z pracodawcą. Doskonale sprawdzą się za to kolory stonowane, dopasowane do całości stylizacji.

Garnitur i krawat, czyli męski styl

W przypadku mężczyzn kwestia ubioru na rozmowę kwalifikacyjną jest nieco prostsza niż u kobiet. Zawsze sprawdzi się garnitur, elegancka koszula, krawat oraz dopasowane buty. Pamiętaj jedynie, aby unikać koszul z krótkim rękawem – niezależnie czy ubierasz je pod marynarkę, czy też solo. Są przewidziane do stylu casualowego, który z formalnym charakterem rozmowy kwalifikacyjnej nie ma nic wspólnego.

Nie można pominąć faktu, że nie zawsze garnitur jest wymagany podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wówczas możecie pokusić się o ubranie spodni o nieco luźniejszym kroju, do których będzie pasować klasyczna koszula oraz sportowa marynarka. To dopuszczalna stylizacja, ale pod jednym warunkiem – elementy stroju muszą do siebie pasować kolorystycznie. Jakie więc barwy wybierać? Doskonale sprawdza się czerń, szarość, a także wszystkie odcienie granatu.

Aplikowanie o pracę to proces kilkuetapowy, na którego sukces ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich jest strój, jaki wybierzesz na rozmowę kwalifikacyjną. Ma to szczególne znaczenie dziś, gdy rynek jest mocno zróżnicowany, a pracodawcami są często duże korporacje z międzynarodowymi standardami. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej oferty i udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, sprawdź opinie ekspertów na temat rynku pracy w Krakowie, aby właściwie przygotować się do rekrutacji.