Zalety edukacji przedszkolnej w rozwoju małego dziecka

Wiek, w którym dziecko powinno zacząć uczęszczać do przedszkola jest często tematem wielu sporów wśród członków rodziny. Jedni uważają, że przedszkole zabija dzieciństwo a inni, że uczy i pomaga w harmonijnym rozwoju dziecka. Zdarza się, że rodzice sami nie będąc gotowymi na rozłąkę odwlekają czas, w którym ich dziecko rozpocznie naukę w przedszkolu. Jest to spory błąd, ponieważ z punktu widzenia psychologii i pedagogiki edukacja przedszkola ma ogromny wpływ na kształtowanie się młodego człowieka i jego dalszy rozwój, zarówno w sferze fizycznej jak i społecznej i psychicznej. Przedszkole nie tylko bawi ale i przede wszystkim uczy i pomaga rozwijać się na wielu płaszczyznach. Ale jakie są konkretnie te zalety? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Wpływ edukacji przedszkolnej na rozwój fizyczny dziecka

Pierwsze lata życia dziecka to czas niezwykle intensywnego rozwoju fizycznego. Maluch bardzo szybko rośnie i zmienia się, nie zawsze jednak w prawidłowy sposób. Dlatego tak ważne jest wsparcie odpowiednich osób, które nauczą dziecko prawidłowej postawy i odruchów niezbędnych w dalszym a nawet dorosłym życiu. Pracująca w przedszkolu wykwalifikowana kadra nauczycielka może być doskonałym wsparciem rozwoju naszego malucha.

W placówce dziecko ma bowiem nie tylko możliwość „wybiegania się” i zaspokojenia niezwykle intensywnej potrzeby ruchu.  Przedszkole to również ćwiczenia motoryki małej i dużej, które są niezbędne podczas dalszej nauki pisania czy rozwijanie świadomości własnego ciała i jego możliwości. Istotną funkcję rozwojową pełnia tu codzienne zajęcia i zabawy z elementem gimnastycznym, które pozwalają dziecku rozwijać wszystkie zmysły, poczucie równowagi oraz dają możliwość do korygowania wszelkich wad postawy coraz częściej występujących już u bardzo małych dzieci. Wszystko to przekazywane jest za pomocą zabawy, w taki sposób, że dziecko bawiąc się nieświadomie trenuje umiejętności i aspekty niezwykle istotne w dalszym życiu.

Wpływ edukacji przedszkolnej na rozwój społeczny i psychiczny dziecka

Przedszkole to również niezwykle istotny element rozwoju społecznego malucha. Codzienne obcowanie z innymi dziećmi oraz dorosłymi spotykanymi w przedszkolu uczy dziecko nawiązywania prawidłowych relacji społecznych. Dziecko, które uczęszcza do przedszkola nie wstydzi się innych ludzi, jest dużo bardziej otwarte na świat. Ponadto uczy się jakie zachowania są najodpowiedniejsze w danej sytuacji, potrafi współpracować z innymi oraz dzielić się rzeczami, takimi jak chociażby zabawki.

Biorąc pod uwagę psychikę dziecka przedszkole to również czas nauki samodzielności i uświadomienie dziecku, że jest istotą odrębną od mamy i taty. Maluch, który stosunkowo szybko zaczął przygodę z przedszkolem potrafi sam sobie radzić w codziennych sytuacjach i dużo sprawniej uczy się panować nad swoimi emocjami. Codzienne wizyty w przedszkolu pomagają również kształtować charakter.dziecka i dają mu możliwość sprawdzenia siebie w różnych sytuacjach. Człowiek uczęszczający w dzieciństwie na zajęcia do placówki przedszkolnej dużo łatwiej radzi sobie później z przejściem w kolejne etapy swojego życia nie odczuwając przy tym tak dużego lęku.

Edukacja przedszkolna to niezwykle istotny czas w życiu dziecka. Przedszkole to przecież nie tylko miejsce beztroskiej zabawy ale i nieświadomy trening przyszłego życia. Przedszkolne maluchy bawią się, uczą się i rozwijają pod okiem wykwalifikowanych nauczycielki, którzy dzięki swojej wiedzy i stałej obserwacji dziecka potrafią wyłapać i korygować wszystkie nieprawidłowości rozwojowe dziecka. Wszystko to sprawia, że opowieści o utraconym na rzecz przedszkola dzieciństwie należy włożyć między bajki, ponieważ przedszkole to najlepsze co rodzic może zaserwować swojemu rozwijającemu się maluszkowi. Informacje dodatkowe znajdziesz także  tutaj - przedszkole Warszawa Praga Północ - NPJS.