Witaminy kojarzą się nam przede wszystkim z owocami, warzywami i orzechami. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele popularnych produktów, które jednak nie są uważane za najlepsze źródła witamin i minerałów. Przyjrzyjmy się trzem z nich – produktom zbożowym, roślinom strączkowym i zdrowym tłuszczom.

fasole-odmiany

Produkty zbożowe – doskonałe źródło witamin

Produkty zbożowe, które przez długi czas stanowiły podstawę diety człowieka, zawierają wiele przydatnych substancji. Przede wszystkim są głównym źródłem wszystkich witamin z grupy B, z wyjątkiem witaminy B12, którą można pozyskać wyłącznie z mięsa lub ryb. Produkty zbożowe są szczególnie cenne dla osób, które potrzebują wielu węglowodanów i energii z racji swojej zwiększonej aktywności fizycznej. Produkty zbożowe zawierają również kwas foliowy, który jest potocznie nazywany witaminami z grupy B. Kwas foliowy jest niezbędny do syntezy czerwonych krwinek i przetwarzania składników odżywczych, które otrzymuje organizm. Głównym magazynem witamin w zbożu jest jego skorupa, która jest usuwana podczas tradycyjnego przetwarzania. Oznacza to, że najzdrowsze są produkty z pełnego ziarna i nieprzetworzonego zboża. Powinniśmy zatem wybierać następujące produkty: pieczywo pełnoziarniste, pełnoziarniste makarony, płatki owsiane itd. Jeśli chcemy, aby nasza dieta składała się ze smacznych dań z produktami zbożowymi, możemy wybrać catering dietetyczny Wadowice.

Witaminy z roślin strączkowych i tłuszczy

Rośliny strączkowe w naszym menu zupełnie niezasłużenie przeniosły się na pozycje przystawek lub „wypełniaczy” do zup. Fasola, soczewica, soja i bób to nie tylko źródło łatwo przyswajalnego białka, ale także źródło witamin z grupy B, witaminy A i witaminy PP, która reguluje pracę nadnerczy i mózgu. Witamina PP jest syntetyzowana przez pożyteczne bakterie w ludzkim jelicie grubym, których głównym pożywieniem jest błonnik, który możemy dostarczać z m.in. roślinami strączkowymi. Potrzebne witaminy możemy również otrzymać z tłuszczów roślinnych. Prozdrowotne właściwości olejów roślinnych nie ograniczają się do tego, że można na nich smażyć zdrowe produkty na patelni. Oleje roślinne zawierają dużo witaminy E - kilka łyżek oleju słonecznikowego może zaspokoić codzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Jednak oleje roślinne są szczególnie cenione ze względu na zawarte w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe: Omega-3 i Omega-6, które wpływają na metabolizm organizmu i chronią go przed licznymi chorobami. Olej lniany, sojowy i oliwa z oliwek są szczególnie bogate w korzystne kwasy tłuszczowe, dlatego to one zasługują na specjalne miejsce w naszej diecie.