Chocznia – spojrzenie w trudną przeszłość

Zgodnie z zapowiedziami ukazał się już film promujący wydany niedawno reprint unikalnego pamiętnika Władysława Świętka „Śmierć i wygnanie”.

Stowarzyszenie Wadowickie Inicjatywy Obywatelskie we współpracy z gminą Wadowice realizuje projekt ,,Uczczenie 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej wydaniem reprintu unikalnego pamiętnika Władysława Świętka z 1947 roku oraz organizacja spotkania poświęconego pamięci autora”. W ramach projektu powstała publikacja ,,Chocznia 1939-1945” – reprint wojennego Pamiętnika Władysława Świętka ,,Śmierć i wygnanie, czyli wojenny pamiętnik sołtysa wierszem” uzupełniony o udokumentowane straty wojenne. Publikacja ta ukazała się drukiem tylko raz, w 1947 roku i w dzisiejszych czasach jest praktycznie niedostępna. Inicjatorką wydania opracowania ,,Chocznia 1939-1945” była Maria Biel-Pająkowa, która we współpracy z Piotrem Malatą (pasjonat, miłośnik historii, od lat dokumentuje historię regionu, prowadząc blog http://chocznia-kiedys.blogspot.com) uzupełniła opracowanie o konieczne przypisy i objaśnienia oraz o zestawienia strat osobowych i materialnych wsi Chocznia poniesionych w wyniku II wojny światowej, a także fotografie z miejsc pamięci. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła zorganizowanie spotkania promocyjnego książki zaplanowanego na 10 maja 2020 roku. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza odczytano podczas niedzielnych mszy świętych w ostatnim tygodniu sierpnia krótką informację o powstaniu książki i publikacja została bezpłatnie rozdysponowana wśród mieszkańców za pośrednictwem choczeńskiej parafii.

Aby opowiedzieć czytelnikom, jak powstawała książka, został nakręcony reportaż z wywiadami i zdjęciami ukazującymi miejsca opisane w publikacji. W sierpniu i na początku września nakręcone zostały zdjęcia plenerowe, odwiedziliśmy z kamerą wszystkie miejsca w Choczni, które opisywał Władysław Świętek w swoim pamiętniku z czasów wojny. Wywiadów do filmu udzieliły córka i wnuczka Władysława Świętka, które również udostępniły stare fotografie i dokumenty, a nawet oryginalne matryce z drukarni z pierwszego wydania książki. O pracy nad książką opowiedziała także Beata Wajdzik, która opracowała graficznie wydanie.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, współpracy z rodziną autora oraz wsparciu kanału PoznajKrajTV i portalu powiatlive film ,,Chocznia – spojrzenie w trudną przeszłość” jest od dostępny w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=lUwZHtQUqQk.

 

na fotografii dzieci Władysława Świętka (czasy wojenne)