O czym wiedzieć przy wyborze płyty głównej do komputera?

Płyta główna do komputera to element na który niewiele osób zwraca szczególną uwagę. Bardziej liczy się moc procesora, pamięć i karta graficzna. Zapomina się jednak o tym, że zakup nowoczesnej płyty głównej to inwestycja na przyszłość w postaci łatwiejszej rozbudowy komputera. Spory wybór płyt głównych można znaleźć w sklepie internetowym ole ole pod adresem https://www.oleole.pl/plyty-glowne.bhtml. Co ciekawego warto wiedzieć w kontekście płyt głównych?

Wielkość płyty głównej ma znaczenie

Kupując płytę główną należy zwrócić uwagę na jej wielkość. Standardowo płyty główne znajdziemy w formacie ATX, który sprawi, że zmieszczą się one do standardowej obudowy. W sklepach możemy również zaopatrzyć się w płyty główne typu Micro ATX oraz Mini ITX. Są to rozwiązania jednak mniej popularne i do nich potrzebny jest inny typ obudowy. Oczywiście wraz z rozmiarem zwiększa się możliwość rozbudowy takiej płyty. Im większa płyta tym więcej gniazd na różnorakie podzespoły, dodatkową pamięć lub miejsce na więcej niż jedną kartę graficzną.

Płyta główna pod konkretny rodzaj procesorów

Warto sobie uświadomić fakt, że kupując płytę główną powinniśmy dowiedzieć się szczegółów odnośnie tego jakie procesory będą z nią współpracować. W głównej mierze zależy to od rodzaju gniazda procesora, nazywanego również jako socket. Jeśli planujemy rozbudowę komputera w przyszłości i wymianę procesora na szybszy to warto sprawdzić jaka płyta główna będzie pozwalała na montaż innych procesorów w takim gnieździe dla procesora.

Dodatkowe złącza i moduły

Nowoczesna płyta główna powinna być wyposażona w zestaw kilku wejść USB 3.0. Warto też sprawdzić czy dany model płyty głównej ma wbudowaną kartę WiFi, jest to element rzadko spotykany, ale godny uwagi jeśli zależy nam na bezprzewodowym łączeniu się z internetem. Niektóre modele płyt głównych posiadają również standardowo moduł Bluetooth. Dzięki czemu z łatwością podłączymy bezprzewodowo myszkę lub klawiaturę. Nie można również zapominać o zintegrowanej karcie dźwiękowej, która jest w zasadzie standardem w płytach głównych, ale warto upewnić się, że rodzaj karty dźwiękowej pozwala uzyskać wysokiej jakości dźwięk. Jeśli jednak planujemy zakup dedykowanej karty dźwiękowej to tego typu kwestia nie będzie dla nas tak bardzo ważna. Niektóre modele płyt głównych dla graczy posiadają wsparcie w postaci dedykowanego systemu podkręcania procesora. To rozwiązanie użyteczne dla osób, które planują w przyszłości zwiększyć napięcie, które otrzymuje procesor, a tym samym zwiększyć jego wydajność.