#WadowicePoSąsiedzku

W tym tygodniu z #WadowicePoSąsiedzku sięgamy do historii staropolskiej miasta! Czy wiecie, że już na najstarszej, polskiej, drukowanej mapie „Ducatus Oswieczimen[sis] et Zatoriensis descriptio” z 1563 r. zaznaczono Wadowice?


Jej autorem jest Stanisław Porębski - syn ówczesnego podstarościego oświęcimskiego - Baltazara. Porębski przygotował mapę prawdopodobnie na podstawie bezpośrednich obserwacji w terenie oraz różnych źródeł, być może map poszczególnych kompleksów dóbr. Mapa obejmuje ówczesny obszar całego terytorium księstw oświęcimskiego i zatorskiego oraz przygraniczne partie powiatów krakowskiego i szczyrzyckiego oraz księstwa cieszyńskiego.
Pierwotny układ przestrzenny wadowickiego rynku ukształtował się już w późnym średniowieczu. W XVI w. nastąpiła rozbudowa miasta według osi południe-północ. Po pierwszym rozbiorze Polski (1772 r.) i powstaniu Galicji, układ przestrzenny miasta uległ widocznej transformacji.


------------------------------------------------------------

Początek roku  nie sprzyja dalekim podróżom i dlatego zapraszamy Was do odkrycia na nowo Wadowic i okolicy! Przekonacie się, że tuż za progiem można znaleźć ciekawe miejsca i niezapomniane historie. Zachęcamy nie tylko do śledzenia postów na FB/Wadowice - tu wszystko się zaczęło z cyklu #WadowicePoSąsiedzku, ale również do jego współtworzenia poprzez zgłaszanie w komentarzu miejsc wartych odkrycia na nowo!

#WadowicePoSąsiedzku #wadowice #jp2 #rynek #mapa