W tym tygodniu wraz z #WadowiceNaWeekend zachęcamy Was do wybrania się w drogę szlakiem samochodowym po obiektach sakralnych powstałych po II wojnie światowej zwanych Architekturą VII dnia! Czy wiecie, że takich świątyń powstało w Wadowicach i okolicach aż kilkanaście? Warto podkreślić, że większość z nich nie powstałaby gdyby nie wielkie zaangażowanie miejscowych społeczności, które nieraz wznosiły mury świątyni własnymi rękami. Postanowiliśmy wybrać kilka z nich i połączyć je w jeden szlak samochodowy o długość 85 km. Trasa rozpoczyna się i kończy w Wadowicach. Bezłatna Mapa Ziemi Wadowickiej dostępna w Informacji Turystycznej przy ul. Koscielnej 4. Życzymy udanej wycieczki!
1. Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach GPS 49.87596, 19.49745 - Po wyborze kard. K. Wojtyły na papieża zrodziła się idea budowy w Wadowicach nowej świątyni upamiętniającej to wydarzenie. Po zamachu na życie Jan Pawła II w maju 1981 r. w Rzymie intencję tę rozszerzono. Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną tego zespołu sakralnego opracował prof. arch. T. Szafer z Krakowa. Uroczysta konsekracja nowo wybudowanego kościoła odbyła się 14 sierpnia 1991 r., w czasie drugiej wizyty papieża w Wadowicach. Zespół sakralny św. Piotra Apostoła symbolizuje drogę Jana Pawła II z Wadowic przez katedrę na Wawelu na Stolicę Piotrową. Składa się z następujących elementów: kościoła, kaplicy, budynku plebanii z salami katechetycznymi i wolno stojącej wieży. Fasadę kościoła wieńczy łuk nawiązujący do kopuły bazyliki św. Piotra w Rzymie, po bokach znajduje się ciąg arkad tworzących odświętną drogę procesyjną. Wnętrze świątyni zaprojektowano jako trójnawowe na planie łacińskiego krzyża. Nawę główną od bocznych oddziela podwójna kolumnada. Ołtarz główny został wykonany w kształcie rzutu poziomego bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jego serce stanowi złocone, półkoliste tabernakulum w miejscu konfesji nad grobem św. Piotra. Ścianę ołtarza zwieńcza obraz będący kopią XVI-wiecznego fresku Perugina z kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawia on przekazanie przez Chrystusa kluczy św. Piotrowi. Na posadzce zarysowano eliptyczną kolumnadę Berniniego na placu św. Piotra. Dwa pasma czerwonego marmuru „spływające” od ołtarza symbolizują strużki krwi. Na posadzce umieszczono tabliczkę z datą 13.V.1981 r., która symbolizuje miejsce zamachu na Jana Pawła II.
fot. Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach, UM Wadowice
2. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Andrychowie GPS 49.86295, 19.35028 - Kościół ten określano mianem pierwszego diecezjalnego votum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II w maju 1981 r. Wybudowano go wg projektu L. Taraszkiewicza. Świątynie rozplanowano na planie wielkiego sześciokąta. Jej wystrój zaprojektowała i wykonała artystka-rzeźbiarka B. Drwal z Tarnowa. Główny ołtarz jest na tle mozaiki, w której centralne miejsce zajmuje rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego. Nieco niżej znajdują się postacie świętych biskupów: Wojciecha i Stanisława, oraz świętych patronów diecezji bielsko-żywieckiej: Maksymiliana i Jana Sarkandra.
fot. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Andrychowie, CC BY-SA 4.0 - DTG
3. Kościół św. Urbana w Roczynach GPS 49.84586, 19.30986 - Budowę zaprojektowanej przez R. Łomnickiego z Krakowa świątyni ukończono w 1986 r. Kościół został poświęcony przez kard. Fr. Macharskiego w maju 1982 r. Zbudowany jest na planie ryby – starochrześcijańskiego symbolu Chrystusa. Obiekt składa się z dwóch poziomów: górnego oraz dolnego, w którym odprawia się nabożeństwa tylko porą zimową. Obie części kościoła urzekają prostym, ale zarazem czytelnym wystrojem zaprojektowanym i wykonanym w większości przez Wł. Flisa z Krakowa. Wnętrze ozdobione jest wizerunkami Matki Bożej, świętych i stacjami Drogi Krzyżowej wykonanymi z ceramiki. Na czołowym miejscu w kościele umieszczono wizerunek św. Krzysztofa dźwigającego na swych barkach Pana Jezusa. W tle pokazano alegorie wszelkich sposobów podróżowania – na lądzie, wodzie i w powietrzu – którymi święty się opiekuje.
fot. Kościół św. Urbana w Roczynach, FB Parafii
4. Kościół św. Joachima i św. Anny w Tomicach GPS 49.89811, 19.47769 - Obiekt sakralny dla nowo powstałej wspólnoty w Tomicach zaprojektował arch. T. Wąsik. Świątynia powstała w l. 1985-1987 dzięki ogromnemu wysiłkowi mieszkańców. Zlokalizowano ją w zachodniej części wsi, na tzw. Osiedlu. Kościół posiada nowoczesną i oryginalną sylwetkę o rozłożystej, wejściowej fasadzie, utrzymanej w stylu pseudobarokowym. Do nawy od południowej strony przylega kwadratowa wieża przykryta baniastym hełmem. Trzynawowe wnętrze świątyni utrzymane zostało w liniach falistych.
fot. Kościół św. Joachima i św. Anny w Tomicach, CC BY-SA 4.0 - DTG
5. Kościół św. Mikołaja w Witanowicach GPS 49.92315, 19.53843 - Obecny kościół powstał po pożarze starej świątyni drewnianej z drugiej połowy XVII w. Nowy obiekt sakralny nie powstał na miejscu starego (teren dzisiejszego cmentarza) lecz wybrano nową lokalizację. Jego projekt architektoniczny opracował arch. A. Mazur z Krakowa. Budowa kościoła trwała etapami z różnym powodzeniem od 1967 r. Obiekt w stanie surowym ukończono w 1975 r. W ołtarzu głównym znajdują się obraz patrona kościoła, który pobłogosławił Jan Paweł II w Wadowicach w 1999 r.
fot. Kościół św. Mikołaja w Witanowicach, CC BY-SA 4.0 - Jerzy Opioła
6. Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie GPS 49.98007, 19.55169 - Jest to pierwszy kościół powstały w diecezji krakowskiej po II wojnie światowej. W jego budowę bardzo zaangażowali się mieszkańcy wsi. Trud był tym większy, że obiekt powstawał tuż po zakończeniu wojny. Świątynia zaprojektował O. Fedak z Oświęcimia. Z jej nawy rozbudowanej po bokach wydzielono prezbiterium, do którego przybudowano zakrystię, a po jej przeciwnej stronie – boczną kaplicę św. Stanisława Kostki. Prezbiterium kościoła zwieńczono kamiennym sklepieniem, a resztę budowli przykryto drewnianym sufitem z kasetonami z roślinnym ornamentem. Natomiast polichromia przedstawia sceny biblijne i prawdy wiary. We wnętrzu kościoła znajdują się marmurowy stół eucharystyczny z relikwiami św. Jana Kantego oraz dębowy ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, nad którym widnieje drugie malowidło w kształcie medalionu, przedstawiające śluby króla Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej.
fot. Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie, CC BY-SA 4.0 - Rayac
7. Kościół Matki Bożej Anielskiej w Łączanach GPS 49.98585, 19.57773 - Budowa świątyni trwała w l. 1976-1987. Jest to nowoczesna jednonawowa budowla z wieżą symbolizującą maszt Łodzi Piotrowej. Oprócz dużej wieży obiekt ma także mniejszą, w której umieszczono mały dzwon ze starej kaplicy. Strop kościoła wznosi się na żelbetonowych słupach, powiększając optycznie wnętrze świątyni i czyniąc je strzelistym. Prezbiterium zakończone jest półokrągłą wnęką z tabernakulum w kształcie kotwicy. Nad nim znajduje się ogromne serce opasane cierniowym wieńcem, z którego wychodzą promienie symbolizujące miłosierdzie Jezusowego Serca. Główny ołtarz został wykonany w kształcie łodzi. Ściany prezbiterium i całego kościoła pokrywa fresk przedstawiający sceny z Pisma Świętego i tradycji chrześcijańskiej. Jasność wnętrza zapewnia sześć wielkich okien udekorowanych witrażami przedstawiającymi sceny z Pisma Świętego i wielkie postacie z historii Kościoła.
fot. Kościół Matki Bożej Anielskiej w Łączanach, diecezja.pl
8. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzeźnicy GPS 49.96309, 19.63524 - Świątynia powstała w l. 1982- 1989. Od początku mieszkańcy Brzeźnicy i Marcyporęby mocno angażowali się w to przedsięwzięcie, m.in. podczas prac na budowie. Projektantem kościoła był inż. J. Klimek z Krakowa. Obiekt składa się z dolnej i górnej części. Ołtarz główny to wyrzeźbiony w drewnie tryptyk przedstawiający Mękę Pańską oraz Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie Pana Jezusa.
fot. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzeźnicy, www.polskaniezwykla.pl
9. Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Stanisławiu Górnym GPS 49.90711, 19.63891 - Świątynia powstała w latach osiemdziesiątych XX w. Pierwotnie zakładano, że będzie to przeniesiony z Tłuczani drewniany kościół wotywny, ale później pomysł ten zarzucono. Zrealizowano natomiast projekt dużej, nowoczesnej i dwupoziomowej świątyni ze strzelistą wieżą autorstwa J. Wzorka i M. Cempla. Ponieważ fundamenty przygotowano wcześniej dla kościoła z Tłuczani, obecna świątynia została wybudowana tylko z dwiema nawami, główną i boczną od południowej strony. Wyposażenie świątyni zaprojektował Wł. Flis z elementów niepolerowanej ceramiki własnego wyrobu. Uwagę przyciągają ciekawie wykonane z ceramiki wizerunek Matki Bożej i stacje Drogi Krzyżowej.
fot. Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Stanisławiu Górnym, CC BY-SA 4.0 - Jerzy Opioła
#WadowiceNaWeekend #wycieczka #TrasaSamochodowa #turystyka #weekendwgórach #wadowice #ArchitekturaVIIDnia #StanisławGórny #Brzeźnica #Łączany #Ryczów #Tomice #Witanowice #Roczyny #Andrychów