#WadowicePoSąsiedzku

Wraz z  #WadowiceNaWeekend odkrywamy w naszej okolicy obiekty na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej! Postanowiliśmy wybrać najciekawsze miejsca i połączyć je w jeden szlak samochodowy o długość 87,5 km.

Trasa rozpoczyna się przy XVI – wiecznym kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Radoczy i kończy przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Woźnikach. Życzymy udanej wycieczki! Mapę Wadowice i okolice, która ułatwi odwiedzenie zaproponowanych przez nas miejsc można otrzymać w  Informacji Turystycznej przy ul. Kościelnej 4 w Wadowicach.

Przebieg trasy wraz z atrakcjami turystycznymi: Radocza (kościół pw. Przemienienia Pańskiego) -> Barwałd Dolny (kościół parafialny pw. św. Erazma) -> Lanckorona (unikalna drewniana zabudowa) -> Sucha Beskidzka (Karczma Rzym) ->  Marcyporęba (kościół pw. św. Marcina) -> Woźniki (kościół pw. Wniebowzięcia NMP).

Obiekty Szlaku Architektury Drewnianej na terenie Ziemi Wadowickiej:

Radocza - kościół pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiony w 1525 r., następnie gruntownie przebudowywany. Świątynia orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej, oszalowana, z wieżą konstrukcji słupowej. Dach dwuspadowy, jednokalenicowy. Składa się z wydłużonej nawy, węższego prezbiterium z dobudowaną kaplicą i zakrystią oraz z wieży o pochyłych ścianach, zwieńczonej hełmem iglicowym. Wnętrze nakryte jest stropami, w nawie z zaskrzynieniami. W kruchcie pod wieżą strop kasetonowy z belkami profilowanymi i dekorowanymi kimationem jońskim. Tęcza o wykroju prostokątnym, ścięta w narożnikach, flankowana pilastrami. Z dawnego wyposażenia kościoła zachowały się tylko 3 barokowe ołtarze, witraże z 1. ćw. XX w., prospekt organowy z XVIII w. i żyrandole z XIX lub pocz. XX w. W ołtarzu głównym umieszczony jest barokowy obraz Przemienienie Pańskie.

Barwałd Dolny - kościół parafialny pw. Św. Erazma z XVlll w.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej, oszalowany i pokryty gontem; wyposażenie z XVI–XVIII w. Wieża o pochyłych ścianach zwieńczona jest hełmem baniastym z latarnią. Składa się z trzech kondygnacji wydzielonych daszkami okapowymi. Wnętrze kościoła nakryte jest stropami. Dekoracja malarska ścian i stropów z XVIII w. składa się z motywów figuralnych, roślinnych i geometrycznych. W ołtarzu głównym z XVIII w. umieszczony został obraz św. Erazma. Najcenniejsze zabytki: późnogotycki krucyfiks z pierwszej połowy XVI w. ustawiony na belce tęczowej, kamienna, barokowa chrzcielnica, barokowe tabernakulum w ołtarzu, kamienna kropielnica z 1842 r., rokokowe organy z 1770 r. Świątynia otoczona jest kamiennym murem z dwiema bramkami z 1863/64 r.

Lanckorona - układ przestrzenny i zabudowa Lanckorony tworzą dobrze zachowany zespół urbanistyczny o znacznych walorach krajobrazowych, historycznych i architektonicznych w skali Polski. Lanckorona jest miejscowością wykształconą z osady założonej pod zamkiem warownym, który powstał w 1359 r. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Największy rozwój gospodarczy Lanckorony przypada na 2. poł. XVI w. Jej upadek zaczął się w czasie wojen szwedzkich w 2. Poł. XVII w., kiedy miasto zostało po raz pierwszy spalone. Po kolejnym pożarze w 1869 r. miejscowość została odbudowana, ale już nigdy nie odzyskała dawnej świetności. W 1934 r. Lanckorona utraciła prawa miejskie. W 1938 r. średniowieczny układ urbanistyczny miejscowości został wpisany do rejestru zabytków. Zabudowa Lanckorony była drewniana i taka zachowała się częściowo do dzisiaj. Prostokątne domy z wąskim frontem, konstrukcji zrębowej ustawione są szczytowo do pierzei rynkowych. W głębi działki znajdują się obiekty gospodarcze, do których dojazd prowadzi przez szerokie sienie przejazdowe w budynkach frontowych, zamykane bramami.

Sucha Beskidzka - Karczma Rzym została wzniesiona w połowie XVIII wieku, za przyzwoleniem byłych właścicieli miejscowości  Wielopolskich, kiedy Sucha zyskując przywileje oraz prawa m. in. do odbywania jarmarków, stała się osadą targową. Jest to budowla parterowa o konstrukcji zrębowej, pokryta czterospadowym dachem, z charakterystyczną kalenicą oraz arkadowymi podcieniami od strony frontowej. Nazwa Karczma Rzym nawiązuje do legendy o panu Twardowskim i ballady napisanej przez Adama Mickiewicza. Obecnie w karczmie znajduje się restauracja serwująca potrawy kuchni staropolskiej i regionalnej.

Marcyporęba - kościół pw. św. Marcina wzniesiony w 1670 r. jako bezwieżowy, jednonawowy o konstrukcji zrębowej, oszalowany. Wieża izbicowa o pochyłych ścianach z XX w., zwieńczona ostrosłupowym hełmem. Korpus nakryty dachem dwuspadowym, jednokalenicowym, z barokową wieżyczką na sygnaturkę na kalenicy. Do nawy dobudowana jest kaplica otwarta do wnętrza. Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. W kościele zachowały się dwa cenne portale: jeden tzw. długoszowski, drugi manierystyczny, bogato zdobiony. Nad kruchtą i prezbiterium stropy kasetonowe z XX w. Na belce tęczowej umieszczona rzeźby Grupy Ukrzyżowania z gotyckim krucyfiksem z XV w. Ściany pokrywa polichromia z XIX i XX w. W nawie ołtarze rokokowe, w kaplicy ołtarz klasycystyczny. Ambona rokokowa. Chrzcielnica kamienna, renesansowa, z 1545 r. Na cmentarzu przykościelnym murowana dzwonnica parawanowa z 1831 r.

Woźniki - kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z I. poł. XVl w.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej, oszalowany i pokryty gontem; cenny krucyfiks z XlV w. W 1959 r. na skutek podpalenia spłonęły dachy, uszkodzeniu uległy stropy i ściany, spaliła się wieża i część wyposażenia kościoła. Świątynia została odbudowana w latach 1962–1964. W kruchcie belki stropowe pokryte są malowanymi napisami. Parapet chóru muzycznego z XX w. wypleciony jest z wikliny. Najcenniejsze zabytki: gotycki krucyfiks z XIV w. umieszczony na belce tęczowej w ołtarzu głównym, obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIX w. organy w obudowie z XVIII w. W pobliżu kościoła usytuowana jest drewniana dzwonnica. Świątynia jest przykładem udanej rekonstrukcji konserwatorskiej po zniszczeniach jakim uległa w pożarze.

Fot. Kościół parafialny pw. św. Erazma z XVlll - w. w Barwałdzie Dolnym, Archiwum UM Wadowice

#WadowiceNaWeekend #wycieczka #wędrówka  #turystyka #weekendwgórach #wadowice #SzlakArchitekturyDrewnianej #Małopolska  #Radocza #BarwałdDolny #Lanckorona #SuchaBeskidzka #Marcyporęba #Woźniki