Truskawka – właściwości, kalorie, nasiona truskawki

Truskawki to owoce, które symbolizują nadejście lata. Są słodkie, soczyste i niskokaloryczne, dlatego uwielbiamy je jeść w ciepłe, słoneczne dni. Niestety ogromna większość truskawek dostępnych na polskim rynku jest pryskana preparatami, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia (rolnikom płaci się za ilość, nie jakość, dlatego nie mogą pozwolić sobie na ryzyko zniszczenia plonów przez choroby roślin, czy szkodniki). Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi truskawkami, powinniśmy pomyśleć o ich samodzielnej uprawie.

Właściwości truskawek są trudne do przecenienia

Choć truskawki zaliczane są do owoców niskokalorycznych, ich walory smakowe są doskonałe. Co więcej owoce te zawierają wiele cennych składników odżywczych. W truskawkach znajduje się duże ilość witamin (zwłaszcza witaminy C i witamin z grupy B) i minerałów. Czerwony kolor owoce te zawdzięczają obecności karotenoidów. Dostarczają nam one ponadto błonnika (zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego) i flawonoidów. W truskawkach obecna jest także bromelaina, czyli enzym, który rozkłada białka. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Truskawki – wartość kaloryczna

Truskawki to owoce, po które powinny sięgać osoby stosujące diety odchudzające. W 100 g truskawek znajduje się średnio 32 kcal, co sprawia, że nie musimy ich sobie odmawiać nawet, gdy chcemy uzyskać szczupłą sylwetkę. Dodatkowym atutem tych owoców jest niski indeks glikemiczny, który sprawia, że mogą je jeść nawet osoby chore na cukrzycę. Truskawki dzięki zawartości błonnika dają nam uczucie sytości, co więcej hamują wchłanianie się tłuszczu.

Nasiona truskawek

Większość ogrodników decyduje się na zakup sadzonek truskawek, choć równie dobrze można uprawiać je z nasion. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę z nasion, pamiętajmy, żeby nabyć wysokiej jakości nasiona truskawek. Powinny one pochodzić od renomowanych producentów, gdyż tylko wówczas mamy gwarancję otrzymania zdrowych, pełnowartościowych roślin i obfitych plonów.

Truskawki uprawa

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych nasion truskawek, zastanówmy się, która odmiana tych owoców najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie. Istnieje wiele odmian truskawek, które mogą znacząco różnić się między sobą. Różnice dotyczą między innymi terminu kwitnienia, ilości plonów, wielkości owoców, terminu owocowania, czy walorów smakowych.

Popularne truskawki to:

https://www.esklep.legutko.com.pl/warzywa/583-truskawka-tresca-do-gruntu--5903837485130.html
https://www.esklep.legutko.com.pl/truskawka-/582-truskawka-tempation-do-pojemnikow--5903837485000.html

Jeżeli chcemy, żeby nasze truskawki wydały obfite plony, musimy zapewnić im słoneczne stanowisko. Idealna gleba pod uprawę tych owoców jest żyzna, próchnicza, wilgotna (ale nie podmokła), przepuszczalna, o pH wahającym się pomiędzy 5,5 do 6,2. Pamiętajmy, że truskawki nie powinny być uprawiane obok malin i jeżyn. Truskawki nie lubią również towarzystwa warzyw kapustnych i ogórków. Dobrą praktyką jest natomiast sadzenie truskawek w towarzystwie czosnku i cebuli, co pozwoli je chronić przed szarą pleśnią. Podłoże, w którym posadzimy truskawki musi być dokładnie odchwaszczone.

Jeżeli nie mamy własnego ogrodu, możemy spróbować uprawiać truskawki w skrzynkach balkonowych. Na balkonach i tarasach szczególnie dobrze sprawdzają się truskawki pnące.