Coś z niczego czyli koncepcja DIY w pigułce

Jeśli chcesz aktywnie i ciekawie spędzić wolny czas, rozwijając przy tym swoje zdolności i poszerzając zainteresowania to filozofia DIY jest właśnie dla Ciebie!

Co to DIY?

Jest to akronim od angielskiego wyrażenia Do It Yourself co w tłumaczeniu oznacza po prostu Zrób to sam. Koncepcja DIY opiera się na zasadzie, że przedmioty wykonane i naprawione własnoręcznie maja większą wartość aniżeli te z masowej produkcji. Największą kopalnią inspiracji DIY są artykuły na blogach, memy, tutoriale i poradniki, które można znaleźć m.in  na You Tube. Krótkie filmiki instruktarzowe zdobywają także miliony wyświetleń na bijącej rekordy popularności aplikacji Tik Tok. A czego dotyczą takie filmy? Dosłownie wszystkiego.

Czy DIY to to samo co rękodzieło?

Jeśli podejść do sprawy od strony technicznej to właściwe możemy postawić znak równości pomiędzy tymi zwrotami. W obu przypadkach tworzymy coś przy pomocy własnych rąk i łatwo dostępnych materiałów a efekt jest  niepowtarzalny. Różnica polega na tym, że rękodzieło przejawia znamiona przedmiotu o walorach artystycznych. DIY to pragmatyczne podejście do tworzenia produktów i udoskonalania już istniejących, które mają mieć wartość głównie użytkową.

Czy DIY to tylko chwilowa moda?

Nurt „zrób to sam” zyskał na popularności przez ostatnie lata ale swoją historią sięga połowy XX wieku. Narodził się w Anglii w latach 50-tych i początkowo miał zachęcić ludzi do własnoręcznego urządzania swoich domów. Z czasem rozprzestrzenił się na inne sfery życia a koncepcje DIY są z powodzeniem wykorzystywana w m.in. w ogrodzie, modzie czy urodzie i idealnie wpisują się w styl eko, ponieważ z zasady są przyjazne dla planety.

Z pożytkiem dla środowiska oraz ducha

Założeniem koncepcji DIY jest wykorzystywanie surowców i przedmiotów szeroko dostępnych, używanych w życiu codziennym, często uznawanych za nieprzydatne i pochopnie wyrzucanych. Przy pomocy prostych narządzi, takich jak klej na gorąco, nożyczki czy farba w sprayu można stworzyć ciekawe gadżety z przedmiotów, które przeznaczyliśmy do wyrzucenia. Przyczynia się to do ograniczenia produkcji śmieci, zmniejsza ślad węglowy oraz łagodzi konsumpcyjne podejście do życia. Tworzenie czegoś własnymi rękami pozytywnie wpływa na nasza psychikę, zmniejsza stres, pobudza kreatywność i rozwija manualnie ale przed wszystkim daje ogromna satysfakcję. Inspirację do działania możemy zaczerpnąć z telewizji, Internetu ale także z otaczającej przyrody czy zwykłych spraw życia codziennego.

Jeżeli szukasz materiałów do wykonania przedmiotów DIY, sprawdź także sklep dostępny pod adresem https://dekolo.pl/ - zobacz więcej.

Dla kogo?

Pomysły i instrukcje DIY są przeznaczone dla wszystkich, którzy lubią majsterkować i chcą poświecić trochę swojego czasu, aby stworzyć coś niepowtarzalnego. Z rosnącą popularnością trendu DIY zaczęły pojawiać specjalne dedykowane sklepy. Można w nich znaleźć wszelkiego rodzaju narzędzia, zaczynając od młotków, szlifierek i pędzli a kończąc na włóczkach czy glicerynie do produkcji domowej roboty mydełek. Przekrój dostępnych półproduktów  i możliwości ich zastosowania praktycznie się nie kończą. Ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.