medale z wizerunkiem Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II podczas swojego blisko 26-letniego pontyfikatu odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie, odwiedził wszystkie kontynenty, ponad 130 krajów (w tym niektóre kilkakrotnie). Jako pielgrzym przemierzył ponad 1,6 mln km, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika lub dwukrotnej wyprawie na księżyc. Spotykał się z milionami ludzi.

Dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Bala nasze muzeum może pochwalić się sporą kolekcją medali z wizerunkami Papieża. Są one doskonałą formą dokumentowania najważniejszych wydarzeń związanych z Jego Pontyfikatem. Najważniejszym elementem strony główniej na medalach jest wizerunek Ojca Świętego. Jest to doskonałe studium portretowe oddające wiernie atmosferę wydarzenia. Papież zazwyczaj przedstawiany jest w szatach liturgicznych, w dłoni trzyma pastorał. Na rewersie często jest herb papieski lub trasa konkretniej pielgrzymki albo słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego. Osobną grupę medali stanowią te z przedstawieniami świętych i błogosławionych wynoszonych na ołtarze przez Papieża Polaka. Sporą grupę są także medale z cudownymi wizerunkami Matki Bożej, szczególnie Czarnej Madonny.

Medale stanowi wyjątkowe dzieło twórcy a jednocześnie mogą być powielane w tysiącach egzemplarzy. Te poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II doskonale pokazują poziom artystyczny medalierstwa przez ostatnie czterdzieści lat. Dominujące techniki wykonywania medali to tłoczenie stemplem lub odlewanie. Trafiają się także egzemplarze trawione kwasem i wykonywane przez artystów wypracowanymi technikami własnymi. Medale wykonuje się ze stopu metali: brązu, mosiądzu, tombaku. Czasami ich powierzchnię uszlachetnia się przez posrebrzanie lub pozłacanie. Do produkcji medali używane są także materiały dość nietypowe, jak: węgiel, siarka, szkło, glinka ceramiczna, porcelana i tworzywa sztuczne.

Szczególnie atrakcyjnym zbiorem w naszym muzeum są te autorstwa Krzysztofa Chwaleby. Kolekcja złożona 80 dzieł sztuki medalierskiej trafiła do nas dzięki uprzejmości Ryszarda Bala. Wykonane one zostały metodą odlewu z brązu, mają średnicę 70 mm. Krośnieński artysta jest jednym z niewielu twórców, którzy swoje pomysły zmieniają w projekty, by następnie ręcznie wykonać ich modele gotowe do odlania w brązie, mosiądzu lub srebrze a wszystko to kończąc na ręcznej, indywidualnej obróbce każdego szczegółu wyrobu. Stosuje dwie metody odlewania tj. w piasku i metodę traconego wosku.

Na podstawie publikacji autorstwa Zbigniewa Nestorowicza pt.: Jan Paweł II w medalierstwie polskim.

[JP-B]

medal
medal z wizerunkiem bazyliki
Herb papieski
Medale z wizerunkiem papieża Jana Pawła II