Kierownik sklepu - opis zawodu

Kierownik sklepu to pracownik sieci handlowej lub samodzielnego większego sklepu, któremu właściciel przydzielił nadzór nad resztą zespołu i koordynowanie działań przedsiębiorstwa. Do jego zadań należy ustalanie planów sprzedażowych, nadzorowanie pracy poszczególnych sprzedawców, ustalanie z nimi grafiku pracy, planów urlopowych oraz przydzielanie obowiązków. Musi on zadbać o to, by sklep pracował sprawnie, miał stałe dopływy towarów. Te z kolei by były prawidłowo magazynowane, rozlokowane w sklepie zgodnie z prawidłami marketingu i przychodziły zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Kierownik sklepu dba o realizację planów sprzedażowych, ustala często politykę promocyjną czy stosowanie obniżek. Kontaktuje się z dostawcami, hurtowniami i zaopatrzeniowcami. Dba też o czystość i bezpieczeństwo pracowników w sklepie. Oraz sam obsługuje klientów, gdy dojdzie do takiej potrzeby. Pracodawca rozlicza go z osiąganych wyników, prób jego zwiększania oraz ogólnego stanu funkcjonowania sklepu.

Szerzej o tym jak wygląda praca kierownika sklepu dowiesz się z bloga https://www.zawody.pl/praca-kierownika-sklepu/.

Kierownik sklepu – wymagania na stanowisko

Kwestia wykształcenia nie jest na tym stanowisku pracy jednoznaczna. W wielu sklepach z powodzeniem wystarczy średnie, o ile kandydat przejawia pewne cechy osobowościowe – ma doświadczenie w pracy w handlu, dobrze zna branżę i sklep, potrafi pozyskiwać klientów, ma zdolności organizacyjne i negocjacyjne oraz swego rodzaju charyzmę i zdolności przywódcze. Większe sieci handlowe, nastawione na zdecydowaną politykę zarządzania poszczególnymi oddziałami i maksymalizacją zysków, stawiają na wyżej wykształconych menedżerów, osoby po ekonomii, zarządzaniu czy finansach.

Więcej o tym jak zostać kierownikiem sklepu przeczytasz na stronie https://www.zawody.pl/jak-zostac-kierownikiem-sklepu/.

Kierownik sklepu – warunki pracy

To praca, w której ma miejsce spore tempo i świadomość rozliczania z wyników. To z pewnością są czynniki stresogenne. Poza tym praca kierownika sklepu ma charakterystyczne warunki dla tego typu miejsc zatrudnienia.

Kierownik sklepu – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracowników potrzebują wszystkie sklepy, które zatrudniają zespół sprzedawców – przynajmniej czterech lub pięciu, którymi trzeba przewodniczyć. Im większy sklep, tym większa szansa na pojawienie się takiego wakatu. Praktyka pokazuje, że najczęściej otrzymuje się to stanowisko na drodze awansu. Zarobki kierownika sklepu zależą wprost od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i jego polityki płacowej.