Co warto wiedziec przed założeniem akwarium?

Akwarium może być piękną dekoracją miejsca, w którym się relaksujemy w domu lub w mieszkaniu. Obserwowanie pływających ryb jest bardzo uspokajające, ale trzeba wiedzieć, że żyją one w diametralnie innym środowisku od naszego. Odpowiednio pielęgnowane akwarium może cieszyć właścicieli przez długie lata, przed jego założeniem należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Miejsce pod akwarium

Przede wszystkim powinno mieć solidną podstawę, trzeba pamiętać, że zbiornik z wodą jest bardzo ciężki. Należy też wziąć pod uwagę, że nie powinno to być miejsce przy ciągach komunikacyjnych, na przykład bezpośrednio przy drzwiach. Ryby narażone na obserwowanie ciągłego ruchu mogą być w dużym stresie i nie rozwijać się prawidłowo, mogą stracić swoje piękne ubarwienie. Jeśli jest już odpowiednie miejsce, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią podstawę pod akwarium, może to być solidna szafka. Warto wykonać specjalne wzmocnienie, aby mieć pewność, że udźwignie ona ciężar. Niektóre zestawy akwariowe mają na wyposażeniu specjalnie wykonane szafki, ale jeśli ich nie ma, można wykonać dodatkowe wsporniki albo blat.

Wnętrze akwarium

Jeśli chodzi o kształt akwarium, to lepiej równowagę biologiczną zachowuje się w większym zbiorniku. Akwarium powinno być zaopatrzone w odpowiednie podłoże, roślinność oraz oświetlenie. Kupując rybki, trzeba też zwrócić uwagę na ich wymagania, ponieważ jedne potrzebują więcej światła, inne mniej. Najlepiej, jeśli światło włączane jest o stałych porach, niektóre zestawy akwariowe mają automatyczne wyłączniki, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia filtracja, zazwyczaj filtr kubełkowy najlepiej wykonują swoją pracę, do wyboru są jeszcze filtry wewnętrzne i zewnętrzne. Zestaw co2 do akwarium zapewnia roślinom dobry wzrost, przy jego systematycznym dostarczaniu rośliny bardzo dobrze się rozwijają. Filtr kubełkowy daje możliwość napowietrzania akwarium przez ruch, można stosować do niego różne materiały filtracyjne. Trzeba także pamiętać, że nie należy wymieniać całej wody w zbiorniku, a jedynie 30% co tydzień, nie może być ona zbyt zimna ani zbyt ciepła, aby nie narazić ryb na różne choroby. Zalecana ilość co2 do akwarium wynosi 20-30 mg/l, jego poziom powinien być w miarę stały i nie może spadać do 0, trzeba uważać na zbyt wysoki poziom co2, ponieważ może zabić wszystkie żywe organizmy.

Akwarystyka jest bardzo interesującym hobby, świat podwodnych roślin i ryb jest pasjonujący i bardzo ciekawy, ale trzeba przede wszystkim pamiętać, że ryby są żywymi stworzeniami, a hodowane w akwarium wymagają szczególnie troskliwej opieki.