Studiowanie w Krakowie - dlaczego warto?

Kraków jest jednym z najpiękniejszych polskich miast, ma bogatą, burzliwą historię, kiedyś był stolicą Polski. W stolicy Małopolski z całą pewnością nie można się nudzić, ponieważ na każdym kroku znajduje się wiele atrakcji – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Kraków jest również doskonałym miejscem na zdobycie wykształcenia, w przyszłości również zatrudnienia. To po prostu idealne miejsce na rozpoczęcie dorosłego życia.

Studiowanie w Krakowie

O zaletach Krakowa można napisać wiele, świadczą o tym choćby wpisy na stronie krakoff.pl, w którym porusza się wiele aspektów tego urokliwego miasta. Na początku warto wspomnieć, że Kraków zostaje regularnie uznawany za jedno z lepszych miejsc na rozpoczęcie studiów – mówią o tym jasno rankingi tworzone każdego roku. Odpowiedzialne za nie są redakcje czasopism „Perspektywy” oraz „Rzeczpospolita”. Najstarszą uczelnią w dawnej stolicy Polski jest Uniwersytet Jagielloński, nie bez przyczyny jest najlepszą placówką w całym kraju. Wpływ na to ma między innymi wykwalifikowana kadra wykładowców, która cały czas dąży do podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywa kolejne stopnie, tytuły naukowe. Osoby poszukujące dla siebie najlepszej uczelni doceniają również ogromne zbiory przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej, dzięki którym nauka jest bardziej efektywna. Młodzi ludzie wybierają Kraków jako miejsce do zdobycia wykształcenia również z uwagi na spokój. Na ulicach panuje zdecydowanie większy spokój, niż ma to miejsce chociażby w Warszawie. Daje to znacznie lepsze warunki do nauki, podczas której niezbędne jest pełne skupienie. Dodatkowym atutem jest wiele miejsc do zwiedzania, o wielu z nich można poczytać na stronie krakoff.pl.

Studiowanie w Krakowie

Jakie kierunki studiów wybrać w Krakowie?

Krakowskie uczelnie oferują wiele kierunków kształcenia młodych ludzi, na uwagę zasługują między innymi kierunki techniczne. Biorąc za przykład Akademię Górniczo-Hutniczą, której redakcja „Perspektyw” przyznała zaszczytne drugie miejsce wśród szkół wyższych dających wykształcenie w kierunkach inżynierskich. Wysokie, bo trzecie miejsce zajmuje Politechnika Krakowska, która znalazła się w gronie najlepszych uczelni kształcących przyszłych architektów. W rankingach wspomnianego czasopisma znalazły się również Akademia Ekonomiczna, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Rolnicza. W Krakowie są również kierunki, na które każdego roku zgłasza się najwięcej chętnych, przypadki, gdzie zainteresowanych jest więcej niż dostępnych miejsc notowane są w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na kierunku aktorstwa i wokalistyki przyjmowanych jest jedynie 30 osób – sądząc po zainteresowaniu – o wiele za mało. Podobnie wygląda sytuacja na AGH, gdzie z chętnych 1200 osób wybrano jedynie 60. Biorąc pod uwagę, że krakowskiej uczelnie są chętnie wybierane przez młode osoby, poszczególne placówki uruchamiają kolejne. Dzieje się tak między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie jakiś czas temu powołano wydział biotechnologii. Młode osoby mogą również rozpocząć kształcenie na kierunkach ekonomicznych. Możliwości jest wiele.