W każdym warsztacie, oprócz odpowiedniego sprzętu spawalniczego, powinny się znaleźć stoły spawalnicze. Nie tylko ułatwią one pracę spawaczom, ale także zagwarantują im bezpieczeństwo. Czym zatem kierować się, wybierając stoły spawalnicze?

Jak wybrać stół spawalniczy do swojego warsztatu?

Czym są stoły spawalnicze?

Stoły spawalnicze to jednostajne i stabilne powierzchnie, na których spawacze opierają metalowe elementy podczas wykonywania prac spawalniczych. Dobrze dobrane stoły spawalnicze zapewniają spawaczom odpowiednią pozycję w czasie spawania — siedzącą lub stojącą. Stoły spawalnicze zwykle wykonane są ze stalowych powierzchni, które wspierają się na regulowanych nogach. Owe nogi mogą być zakończone kołami transportowymi, dzięki czemu łatwiej je przesuwać w obrębie warsztatu. 

Stoły spawalnicze oprócz sprzętu (na przykład takiego jak migomat MIG MAG) to podstawowe akcesoria w warsztacie. Bez nich wykonywanie bezpiecznych procesów spawalniczych nie byłoby możliwe. 

Jaki jest materiał wykonania stołu spawalniczego?

Stoły spawalnicze najczęściej wykonuje się ze stali. Ten surowiec jest w stanie wytrzymać nawet bardzo wysokie temperatury, które wytwarzają się podczas procesu spawania. Wysokiej klasy stoły spawalnicze wykonano ze stali S355J2 +N. Jednak musisz wiedzieć, że blachy stalowej nie poddaje się obróbce cieplnej, hartowaniu ani ozonowaniu. Te dodatkowe powłoki nie mają znaczenia, jeśli chodzi o wytrzymałość i trwałość stołów spawalniczych. Stanowią jednak jeden z chwytów marketingowych służących podwyższaniu ceny za produkty. 

Stal przewodzi prąd, dlatego uziemienie możesz podpiąć do stołu spawalniczego, a nie do elementów metalowych. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca do pracy. Natomiast regulacja nóg pozwala na pracę na wybranej wysokości, tak, aby było to komfortowe dla spawacza. 

Stoły spawalnicze stacjonarne i mobilne — które sprawdzą się lepiej?

Wyróżniamy dwa rodzaje stołów spawalniczych — stoły spawalnicze stacjonarne i mobilne. Które sprawdzą się lepiej w Twoim warsztacie? Stół spawalniczy stacjonarnych ma nogi przymocowane na stałe. Nie jest przeznaczony do przenoszenia. Charakteryzuje się on dużymi gabarytami i wysokimi limitami wagowymi. Świetnie sprawdzi się w dużych warsztatach, zwłaszcza takich, gdzie spawacze pracują z ogromnymi elementami metalowymi. Wiele stacjonarnych stołów spawalniczych ma konstrukcję modułową, co oznacza, że można je połączyć, tworząc dodatkowe miejsca pracy. 

Z kolei niektóre stałe stoły spawalnicze wyposażone są w nogi na kołach lub specjalnych rolkach umożliwiających przemieszczanie stołu w obrębie warsztatu. 

Mamy jeszcze stoły spawalnicze mobilne, które są przeznaczone do stałego przenoszenia. Ich podstawę poskładasz na płasko i przetransportujesz w dowolne miejsce. Przy tym wszystkim tego rodzaju stół spawalniczy jest lekki i wytrzymały. Nie obawiaj się o to, że nie jest stabilny. Jest wręcz przeciwnie. Mobilne stoły spawalnicze także mają kółka, dzięki którym możesz je przemieszczać bez konieczności składania. Są idealne do małych warsztatów, gdzie liczy się każdy kawałek miejsca. Korzystają z nich także spawacze, którzy pracują w różnych warsztatach. Wybierając mobilny stół spawalniczy, licz się jednak, z tym że będzie on miał mniejsze gabaryty niż stół stacjonarny i mniejsze limity wagowe.

Dobierz stół spawalniczy do swoich indywidualnych potrzeb. Weź też pod uwagę specyfikę pracy spawaczy i ilość miejsca w warsztacie. Pamiętaj, że dobrej klasy stoły spawalnicze to podstawa bezpieczeństwa i komfortu Twoich podwładnych. 

Sprawdź ofertę naszej hurotwni : https://migomat.com.pl/akcesoria-spawalnicze/stoly-spawalnicze