Atak pęcherzyka żółciowego – jak go rozpoznać i jak leczyć kamienie żółciowe

Nagły, bardzo silny, przeszywający ból w prawej, górnej części brzucha – gdy pojawi się taki ból prawdopodobnie nie od razu pomyślimy o pęcherzyku żółciowym, a właśnie tak najczęściej objawia się atak pęcherzyka, niewielkiego narządu pod wątrobą, magazynującego i wydzielającego żółć. Przyczyną ataku jest zazwyczaj stan zapalny wywołany kamicą żółciową. Napad bólu wyzwala przeważnie obfity, tłusty posiłek, choć nie zawsze. Dolegliwości bólowe mogą rozprzestrzeniać się na lewe nadbrzusze, prawą dolną część brzucha lub promieniować w odległe miejsca np. na prawy bark lub prawą łopatkę. Łatwo jest wówczas pomylić atak pęcherzyka ze schorzeniem innych narządów np. zawałem serca, gdy ból umiejscawia się w środkowej części klatki piersiowej. Napad bólu może trwać kilka godzin, towarzyszyć mu mogą skurcze brzucha, wymioty i nudności.

Jakie są objawy ataku pęcherzyka żółciowego?

Podstawowym objawem, który ciężko pomylić z innymi dolegliwościami, jest występujący nagle silny ból, który może być ostry, przeszywający, tępy i który umiejscawia się najczęściej w górnej, prawej części brzucha. Trwa on od kilku minut do kilku godzin. W wielu sytuacjach ból może wystąpić po obfitym, bogatym w tłuszcze posiłku, choć nie zawsze, czasem spożycie mniej kalorycznego dania również może wyzwolić atak. Dolegliwości bólowe mogą umiejscawiać się nie tylko w okolicach prawego nadbrzusza, czyli tam, gdzie anatomicznie występuje pęcherzyk żółciowy. Mogą wystąpić także w lewym górnym lub prawym dolnym kwadrancie brzucha. Ból może rozchodzić się na dolną część klatki piersiowej, w poprzek górnej części brzucha oraz promieniować do prawego barku lub pod prawą łopatkę. Podczas ataku mogą występować uporczywe skurcze, a także przeszywający ból pod mostkiem. Wyżej wymienionym symptomom mogą towarzyszyć dodatkowe objawy w postaci nudności i wymiotów, gorączki i dreszczy. W cięższych przypadkach może wystąpić zażółcenie skóry i białek oczu, ciemny mocz, jasny stolec, co świadczy o zablokowaniu odpływu żółci z dróg żółciowych. Zbagatelizowanie powyższych dolegliwości może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Jak wygląda diagnostyka pęcherzyka żółciowego?

Lekarz stawia diagnozę w oparciu o wywiad, objawy przedmiotowe oraz badania dodatkowe. Najlepszym badaniem obrazowym w diagnostyce pęcherzyka żółciowego jest USG. Pozwala ono ocenić wielkość, szerokość narządu, grubość ścian oraz uwidocznić złogi zarówno w narządzie, jak i przewodach żółciowych. Podejrzewając kamicę przewodową lekarz zleca także badania laboratoryjne, w szczególności wskaźników wątrobowych i frakcję bilirubiny – bilirubinę sprzężoną. Lekarz, jeśli ma wątpliwości może poszerzyć diagnostykę o dodatkowe badania, np. rezonans magnetyczny. To właśnie na podstawie wyników tych badań  podejmowana jest decyzja o dalszym leczeniu.

Jak leczyć atak pęcherzyka żółciowego?

Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego polega zazwyczaj na chirurgicznym usunięciu narządu, który nosi nazwę cholecystektomii (https://www.szpitalnaklinach.pl/oddzial/chirurgia-ogolna/) – jest to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji u dorosłych pacjentów. Pęcherzyk żółciowy nie jest narządem niezbędnym do życia, dlatego też jego wycięcie nie powoduje większych skutków ubocznych, natomiast pozostawienie go w stanie zapalnym, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Operację można przeprowadzać metodą laparoskopową lub otwartą – obecnie rzadko wykorzystywaną. Niezależnie od wybranej procedury operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Cholecystektomia laparoskopowa jest złotym standardem  w leczeniu schorzeń tego narządu. Wykonuje się ją poprzez niewielkie nacięcia, , a pacjent już następnego dnia może udać się do domu i szybciej przechodzi proces rekonwalescencji. Operację otwartą, która wydłuża czas pobytu pacjenta w szpitalu, zwiększa bolesność pooperacyjną oraz ryzyko powikłań, wykonuje się w ostateczności, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu z użyciem laparoskopii.