Jeżeli etap poszukiwań mamy już za sobą, a wymarzona inwestycja jest sprawdzona, wykonawca pewny i nic nie stoi na przeszkodzie - pora na dopełnienie formalności. Planując zakup na kredyt przeważnie podpisujemy najpierw umowę rezerwacyjną, która daje nam możliwość swobodnego oczekiwania na decyzję kredytową. Umowa ta zobowiązuje dewelopera do czasowego wyłączenia wskazanego lokalu z oferty sprzedażowej. Nabywca zobowiązany jest do wniesienia opłaty rezerwacyjnej, która w zależności od zapisów umowy podlega zwrotowi lub nie. W umowie tej znajdziemy także zapis o zobowiązaniu do podpisania umowy deweloperskiej w ustalonym terminie.
W przypadku, kiedy dopiero rozpatrujemy naszą sytuację kredytową, i nie jesteśmy pewni czy otrzymamy pozytywną decyzję od banku, warto do tej umowy wpisać klauzulę, która da nam prawo odstąpienia od umowy w przypadku nie otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.
Warto przed zakupem skontaktować się z deweloperem https://www.dantex.pl/. Czasami mamy możliwość darmowej rezerwacji, na kilka dni. Dzięki temu, jeżeli znajdziemy wymarzone mieszkanie, nie musimy się obawiać, że ktoś podpisze umowę na nie przed nami.
Podpisując umowę rezerwacyjną możemy spotkać się z jej dwoma typami: umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej oraz bez elementów umowy przedwstępnej. Co je odróżnia? Pierwsza może zawierać kary za niedotrzymanie zapisów umowy, zarówno dla dewelopera jak i kupującego, druga nie daje praw do roszczeń.
Kolejny krok - podpisanie umowy deweloperskiej
W przypadku, kiedy otrzymamy pozytywną decyzję kredytową możemy podpisać umowę deweloperską. Może to być kolejny krok po umowie deweloperskiej lub nasza pierwsza umowa, gdyż nie ma obowiązku podpisywania umowy rezerwacyjnej. Umowa ta, ma formę aktu notarialnego. Konieczna więc będzie wizyta u notariusza. Jak wiadomo dokumenty podpisywane w jego obecności wiążą się z opłatą. Zgodnie z Ustawą deweloperską przy umowie deweloperskiej koszty taksy notarialnej powinny być dzielone po połowie na nabywcę oraz dewelopera.