Skomplikowane procedury i wciąż zmieniające się przepisy podatkowego nie ułatwiają życia podatników, dlatego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji. Łatwe podatki z podatnik.info w przystępny sposób przedstawiają najważniejsze informacje o podatkach, co umożliwia prawidłowe rozliczanie się z fiskusem. Jednak osoby, które nie są pewne, jak powinny interpretować przepisy w swojej sytuacji, mogą złożyć wniosek o wystawienie indywidualnej interpretacji podatkowej. Co to jest i jak można uzyskać interpretację podatkową?
Czym jest indywidualna interpretacja podatkowa?
Indywidualna interpretacja podatkowa to specjalne pismo, które wystawiane jest przez organ skarbowy w imieniu ministra finansów. Jest ona przydatna, gdy istnieją pewnie nieścisłości w prawie, które uniemożliwiają jednoznaczną interpretację. Ma to szczególne znaczenie, gdy różne organy i instytucje administracyjne w różny sposób interpretują te same przepisy, co sprawia, że podatnik nie wie w jaki sposób je zastosować w swoim przypadku. Indywidualna interpretacja podatkowa może być wystawiona tylko na wniosek podatnika.
Co daje indywidualna interpretacja podatkowa?
Indywidualna interpretacja podatkowa to przede wszystkim możliwość prawidłowego zastosowania się do obowiązujących przepisów, co chroni podatnika przed nałożeniem ewentualnych kar. Wydana interpretacja obowiązuje wszystkie organy do interpretacji przepisów zgodnie z decyzją Krajowej Informacji Skarbowej, nawet jeśli ich zdanie na temat interpretacji będzie odrębny. Dodatkowo wydana interpretacja chroni przed koniecznością zapłaty odsetek wynikających z opóźnienia w zapłacie podatku. Warto jednak pamiętać, że ochrona związana z wydaną interpretacją dotyczy tylko wnioskodawcy. To oznacza, że jeśli innemu podatnikowi wystawiono interpretację w podobnej sprawie, to nie będzie ona dawała żadnej ochrony osobie poza tą, której dotyczył wniosek. Tylko minister finansów może cofnąć wydaną interpretację.
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?
Chcąc złożyć wniosek trzeba szczegółowo wypełnić formularz ORD-IN, w którym opisana zostanie sytuacja, której ma dotyczyć interpretacja. Po wypełnieniu wniosku należy złożyć go do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Interpretacja zostanie wydana nie później niż w ciągu 3 miesięcy. Wniosek o indywidualną interpretację podatkową może złożyć zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna, a także osoby i podmioty prawne, które nie mają siedziby ani nie mieszkają na terenie Polski. Indywidualna interpretacja podatkowa wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty, która wynosi 40 zł za każde zdarzenie, którego dotyczy interpretacja.
Kiedy nie wydaje się interpretacji indywidualnej?
Jeśli w dniu złożenia wniosku o interpretację w opisanej w nim sprawie toczy się kontrola lub postępowanie podatkowe, a także kontrola celno-skarbowa lub sprawa została już rozstrzygnięta przez właściwy organ, to interpretacja podatkowa nie zostanie wydana.