Aktywator kompostu – działanie i zalety stosowania

Kompostowanie stało się bardzo popularnym i nośnym tematem w sferze ekologicznego gospodarowania w domach i ogrodach. By móc efektywnie prowadzić tę czynność przydadzą się skuteczne preparaty do kompostu. Aktywatory tego typu zainicjują i przyspieszą cały proces, dzięki czemu będzie on także uzasadniony w skali mikro, czyli naszego gospodarstwa domowego. Jak to działa i dlaczego warto? Pytamy sklep Aktywatory.pl z aktywatorami kompostu.

Aktywator kompostu – jak używać, do czego się je zaleca?

Aktywatory to biopreparaty o podwyższonym stężeniu, których zadaniem jest inicjowanie pewnych przemian biochemicznych. Aktywator kompostu pozwala osiągnąć w krótkim czasie efekt, który w naturze zachodzi powoli i niekontrolowanie. Kompostowanie bez dodatkowego bodźca, jakim jest preparat do kompostownika, będzie trwało bardzo długo, w dodatku nie przyniesie to najlepszych efektów. W warunkach domowych chcemy jednak przetwarzać odpady, np. zielone, w sposób sprawny, stąd aktywator do kompostownika, którego zadaniem jest rozpoczęcie i utrzymanie procesu fermentacji oraz degradacji.

Preparaty do kompostowania to interesujące mieszanki, w których skład wchodzą ekologiczne szczepy bakterii, a także witaminy i enzymy. Takie połączenie może znacząco przyspieszyć rozkład materii organicznej, przykładem jest dostępny na Aktywatory.pl preparat do kompostownika NeoBac Bio Kompost. To ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają zwolennicy takiej metody przetwarzania odpadów w swoich domach.

Warto dodać, że dobrej klasy aktywator kompostu ma w składzie mocznik. Jest to źródło cennego azotu, który ma ważne miejsce w cyklu przemian oraz dla namnażania się konkretnych kolonii bakteryjnych. Bez obaw – środek do kompostownika z mocznikiem to standard na rynku, adnotacja o bezpieczeństwie tego preparatu powinna znaleźć się na każdym opakowaniu.

Aktywator kompostu – dlaczego warto go stosować?

Może wydawać się, że stosując aktywator do kompostu niejako ingerujemy w naturalny proces przemiany materii. Jednakże biorąc pod uwagę czas i efektywność kompostowania w obu przypadkach (bez aktywatora oraz z preparatem do kompostownika), zauważymy, że takie biopreparaty mają rację bytu. Dowodem na to jest średnie skrócenie czasu kompostowania do zaledwie 3 tygodni. Tego typu preparaty do kompostownika pozwalają rozkładać nie tylko odpady zielone, ale także drewno oraz papier – wspomniany NeoBac posiada w składzie dodatek w postaci celulazy, które przyspiesza rozkład papieru. Co więcej, aktywator kompostu może obniżyć ryzyko powstawania odorów oraz zwiększania się kolonii patogenów, które występują w naturze. Z tym środkiem zdecydowanie łatwiej jest uregulować rozmiary oraz objętość biomasy.