To będzie szczególne świętowanie! 18 maja 2022 r. Urząd Miejski w Wadowicach, w ramach przygotowań do podpisania umowy partnerskiej z Fatimą (gmina Ourém), zaprasza Mieszkańców do zapoznania się z kulturą tego wyjątkowego miejsca, tak mocno związanego z osobą Świętego Jana Pawła II.
Karol Wojtyła swój los i pontyfikat stale zawierzał Maryi. Totus Tuus – ta dewiza stała się jego zawołaniem biskupim już w czasach krakowskich. Wraz z wyborem na Stolicę Piotrową starał się szczególnie wypełniać wolę objawioną przez Matkę Bożą w Fatimie.
Już u początku swego pontyfikatu, 2 kwietnia 1981, zaledwie parę tygodni przed zamachem na Jego życie, Jan Paweł II podjął decyzję dotyczącą beatyfikacji fatimskich dzieci: Franciszka i Hiacynty – że, pomimo młodego wieku, dzieci miały zdolność praktykowania cnót w stopniu heroicznym i stąd mogą zostać kanonizowane. Osiem lat później mógł dokonać kolejnego kroku. 13 maja 1989 r. zakończyły się kościelne procedury i dzieci otrzymały tytuł „czcigodnych sług Bożych”. Po kolejnych jedenastu latach nadszedł długo wyczekiwany moment – portugalscy pastuszkowie zostali beatyfikowani przez Ojca Świętego – 13 maja 2000 roku. Ostatecznie papież Franciszek kanonizował ich 13 maja 2017.
13 maja 1981 r. na placu św. Piotra Jan Paweł II został postrzelony w brzuch, prawy łokieć i palec lewej ręki. Turecki zamachowiec Mehmet Ali Ağca celował w głowę. W rzymskiej poliklinice Gemelli rannego papieża poddano sześciogodzinnej operacji. Cudem przeżył. W dniu zamachu przypadała 64. rocznica pierwszego objawienia w Fatimie. Jan Paweł II niejednokrotnie powtarzał, że przeżył dzięki opiece Matki Fatimskiej. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę” – przekonywał. Już w szpitalu mówił: „Za przyczyną Matki Bożej życie zostało mi na nowo darowane”. Rok po zamachu papież pielgrzymował do Fatimy. Chciał złożyć Maryi hołd i podziękować za to, że ocaliła mu życie. Pocisk z pistoletu zamachowca został jako wotum wdzięczności umieszczony wewnątrz korony figury Matki Bożej Fatimskiej. Jan Paweł II w homilii wygłoszonej wtedy w Fatimie przypomniał: „Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z coraz nowymi znakami czasu. Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo”. Słowa te stały się pewnego rodzaju programem na dalsze lata Jego pontyfikatu.
Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Wadowicami a Fatimą (Gmina Ourem) było planowane przez władze Wadowic dokładnie na dzień setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Niestety, z powodu wybuchu pandemii w roku 2020, wydarzenie musiało zostać przeniesione w czasie. Obecnie prace nad umową zostały wznowione, dlatego korzystając ze święta naszego Patrona i pragnąc podkreślić szczególną rolę, jaką w Jego życiu odgrywała Fatima, Urząd Miejski w Wadowicach zorganizował podczas gminnych obchodów Dzień Przyjaźni Polsko-Portugalskiej. Gmina Ourém to nie tylko Fatima ze swoim Sanktuarium Matki Bożej, ale również miejsce piękne przyrodniczo, ciekawe historycznie i posiadające fascynującą kulturę oraz kuchnię.
W tym roku obchody rocznicy urodzin Patrona Wadowic rozpoczną się tradycyjnie Uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Sali Teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury, z projekcją filmu „Brat Papieża” i rozstrzygnięciem konkursu „Serce Roku”. O godzinie 12.00 w wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza Abpa Marka Jędraszewskiego. Przed mszą oficjalne delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II.
Po mszy zapraszamy serdecznie wszystkich Mieszkańców na Biesiadę Wadowicką, zorganizowaną przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana wspólnie z gminnymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Panie z kół gospodyń przygotują degustację potraw tradycyjnych, przyśpiewki oraz inne atrakcje. Gospodynie spróbują swych sił również w kuchni międzynarodowej i obiecały przygotować niespodzianki kulinarne z Portugalii i Ukrainy.
Kolejnym punktem wydarzenia będzie pokaz tradycyjnej kuchni portugalskiej wraz z degustacją potraw. Będzie można skosztować aż trzech portugalskich specjałów, przygotowanych przez restaurację TASCA Ruczajnik: zupy – caldo verde, przekąski – bifana oraz najbardziej znanego portugalskiego deseru – pastel de nata. Rozpoczęcie pokazu o godzinie 15.00.
Od 15.30 zaprezentuje się na scenie pani Kinga Rataj z zespołem i wykonają dla zgromadzonych koncert portugalskiego fado. Wszystkich miłośników muzyki serdecznie zapraszamy, bo będzie to prawdziwa uczta dla uszu i nie lada ciekawostka!
Ostatnim punktem programu będzie tradycyjny koncert „Strażacy Ojcu Świętemu w hołdzie” – w tym roku o godzinie 18.00 wadowicki rynek zabrzmi dźwiękiem instrumentów ponad 60 strażaków z orkiestr OSP Chocznia, OSP Klecza, OSP Sucha Beskidzka i OSP Andrychów.
W tym dniu zaprezentujemy również wystawę plenerową poświęconą Fatimie i gminie Ourém, a ciekawostek o Portugalii i języku portugalskim będą mogli dowiedzieć się Państwo od studentów Koła Naukowego Portugalistów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przyjadą do nas ze swoim stoiskiem.
Serdecznie zapraszamy!