Tablica interaktywna – jak wybrać tą najlepszą?

To dzieje się bardzo szybko – tablice interaktywne zdobywają coraz większą popularność, jako pomoc naukowa dla szkół, firm, czy też centrów szkoleniowych. Istnieje wiele zalet sprzętów tego typu, a rosnąca liczba zwolenników jasno dowodzi, że wcale nie jest to urządzenie przeznaczone jedynie dla wybrańców. Wiele osób jest zdania, że kupno tablice interaktywnej to zbędny wydatek, ponieważ te sucho ścieralne dobrze spełniają swą funkcję. Fakty są jednak takie, że jest to zwykle zdanie tych osób, które nigdy wcześniej nie mały do czynienia z tablicami multimedialnymi, aby choć przez chwilę przekonać się jak wiele potrafią.

Wszyscy, dla których tablice multimedialne to sprzęt, z którego korzystają na co dzień zgodnie twierdzą, że z tradycyjnymi tablicami dzieli je niebotyczna przepaść i to pod wieloma względami. Na co jednak zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia? Wyjaśniliśmy kluczowe parametry i to, na co mają wpływ.

Rozmiar i format tablicy interaktywnej

Zupełna podstawa, którą należy wziąć pod uwagę to oczywiście rozmiar tablicy, co bezpośrednio może przekładać się na jej przeznaczenie. Kiedy sprzęt ma być z założenia często przenoszony, znacznie lepiej zdecydować się na mniejszą. Istotnym dodatkiem są też z pewnością odczepiane nogi, pokrowiec transportowy, a także podest na kółkach. Kiedy tablica ma jednak być przytwierdzona do konkretnego miejsca na stałe, wówczas można pozwolić sobie na zakup ogromnej tablicy, której szerokość sięga nawet 2,5m. Jeżeli chodzi o forma, dostępne są dwa standardowe, czyli 4:3 oraz 16:9, a zatem są one identyczne, jak w przypadku projektorów. Co więcej, wybierając panoramiczny format, pozwala na znacznie lepsze zagospodarowanie całej powierzchni tablicy.

Rodzaje tablic interaktywnych

Wymienia się trzy główne rodzaje tablic: elektromagnetyczne, dotykowe, a także na fale podczerwone i wszystkie posiadają pewne wady i zalety. Te dotykowe i na podczerwień wyróżnia to, że można je obsługiwać palcem. W obu przypadkach mamy zatem do czynienia z porównywalną precyzją obsługi, dlatego ciężko wskazać lepsze rozwiązanie. Tablice podczerwone dodatkowo, działania nawet w sytuacji, kiedy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia powierzchni, czego nie uświadczymy w tablicach interaktywnych dotykowych oraz elektromagnetycznych.

Tablicę o jakiej powierzchni wybrać?

Jak i poprzednio, w tym przypadku także mamy do wyboru trzy rodzaje: poliestrową, ceramiczną, a także teflonową. Wybór wpłynie na to, z jaką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i trwałością będziemy mieli do czynienia. Najbardziej podatną na uszkodzenia jest tablica dotykowa, która z uwagi na swe działanie, nie może zostać pokryta sztywną warstwą ochronną. Dodatkowo, musimy liczyć się też z tym że oprócz aktywnego trybu – z użyciem komputera, projektora lub innego urządzenia, tablica może być też użytkowana w trybie pasywnym, a wówczas ta nie różni się niczym od tego sucho ścieralnej. Dostępne są także tryby, które pozwalają na pisanie zupełnie jak po zwykłej tablicy, a każda treść, zostanie kolejno skopiowana do komputera.

Rodzaj komunikacji

Tablice interaktywne łączą się standardowo z komputerem przy pomocy złącza USB. To właśnie w tym przypadku możliwa jest pełna kalibracja, a także wymiana danych. Niekiedy do tablic dołączany jest także dodatkowy moduł bezprzewodowy. Wówczas, technologia Bluetooth pozwala nam na pracę z tablicą, a to chociażby przy pomocy laptopa, który ma dostęp do tego modułu. Tym samym, możemy praktycznie natychmiast rozpoczynać prezentacje.

Co z oprogramowanie?

Chociaż zwykle pochylamy się na tym na samym końcu, decydujące o jakości tablicy interaktywnej jest jej oprogramowanie. Często mówi się, że kupno tablicy to kupno konkretnego oprogramowania, gdzie tablica to jedynie dodatek. Nasz wybór powinien być w dużej mierze uzależniony od tego, w jakim miejscu i do jakiego celu sprzęt będzie wykorzystywany – czy będzie to szkoła, uczelnia, a może biuro. Pamiętajmy także o języku software’u, ponieważ bariera językowa szczególnie dla uczniów może stanowić pewną barierę.