otwarcie pracowni w andrychowskim "Kotarbinie"

Często mówi się, że szkoła jest trampoliną do sukcesu. Tak dokładnie jest, jednak to Wy decydujecie, czy i jak mocno się wybijecie. My, czyli: Zarząd Powiatu, Rada Powiatu, Biuro Projektów Edukacyjnych w starostwie, dyrektorzy szkół i nauczyciele dajemy Wam odpowiednie „przyrządy” – w tym przypadku świetnie wyposażone pracownie. Proszę Was nie zmarnujecie tej szansy, wybijcie się na sukces – zwracała się 10 czerwca wicestarosta Beata Smolec do uczniów dwóch podległych Powiatowi Wadowickiemu placówek: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach. W tych szkołach tego dnia uroczyście otwarto nowe pracownie szkolne. W andrychowskim „Kotarbinie” ekonomiki transportu oraz maszyn i urządzeń CNC, w wadowickim „Tischnerze” – cukierniczą. Obie zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt.

Nowe pracownie to nowe możliwości i magnes, który przyciąga do placówek oświatowych absolwentów szkół podstawowych. Tę prawdę zgodnie podkreślali goście, którzy 10 czerwca odwiedzili powiatowe szkoły. Obok przedstawicieli Powiatu Wadowickiego: starosty Eugeniusza Kurdasa, wicestarosty B. Smolec, członka Zarządu Powiatu Mirosława Sordyla, przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Marka Cimera oraz przewodniczącego Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Mirosława Nowaka byli wśród nich reprezentanci Sejmu RP, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, instytucji i firm współpracujących z placówkami oraz rodzice i oczywiście sami uczniowie.

Pracownia w andrychowskim „Kotarbinie” powstała w ramach realizowanego w latach 2020 – 2023 projektu pod nazwą Andrychowskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II, którego budżet wynosi 4 755 560,02 zł, w tym dofinansowanie z UE i budżetu państwa: 4 279 760,02 zł. Warsztaty zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt: drukarkę 3D, projektory multimedialne, komputery z oprogramowaniem, palety transportowe, wózki widłowe, czytniki i drukarki kodów kreskowych, tablice oraz regały, stoliki i krzesła.

Z kolei pracownia cukiernicza w wadowickim „Tischnerze” stworzona została w ramach projektu pn. Turystyczno-Gastronomiczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II (budżet: 4 152 038,17 zł, w tym dofinansowanie z UE i budżetu państwa: 3 736 738,17 zł). Koszt modernizacji pomieszczeń na pracownię cukierniczą wyniósł blisko 170 tys. zł. Oprócz remontu zakupiono również – za prawie 550 tys. zł – pomoce dydaktyczne dla uczniów, m.in. piec do pizzy, stół wibracyjny do czekolady, zmywarkę, frezer do lodów, kuchnie elektryczne, piec konwekcyjno-parowy, roboty kuchenne, maszynę do lodów, aerograf z kompresorem, wózek do serwowania, podgrzewacze elektryczne, wózek kelnerski, meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej, parowar oraz drobny sprzęt do gastronomii (trzepaczki, garnki, patery, etażerki, szczypce, serwety, zestawy stołowe, kociołki itp.).

Obecnie kształcenie zawodowe ma zupełnie inny wymiar niż jeszcze 10, 20 lat temu. Nowe pracownie i nowy, nowoczesny sprzęt dają możliwość świetnego przygotowania się do zawodu, co powinno przełożyć się na rozwój kariery zawodowej naszych uczniów – komentuje wicestarosta B. Smolec. – Dla nas, samorządowców to wielka radość, że możemy kształcić młodzież w szkołach z bardzo dobrą kadrą i świetnym zapleczem. Otwarte 10 czerwca pracownie to tylko tego przykłady. Ten rozwój trwa bowiem już od ładnych kilku lat i trwać będzie w przyszłości. Nauczyciele nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje a my nieustannie doposażamy placówki. Żeby nie szukać daleko – do ”Tischnera” niedawno zakupiliśmy doskonały sprzęt do innych pracowni: projektory multimedialne, drukarki, kasy fiskalne, meble recepcyjne, ploter, tablice LED, projektor laserowy czy kamerę cyfrową. Podobnie sytuacja wygląda w innych naszych placówkach, które weszły w projekty kształcenia zawodowego. I zapewniam, że nie powiedzieliśmy w tej kwestii ostatniego słowa – dodaje B. Smolec.

Więcej o projektach, w ramach których powstały nowe pracownie w CKZiU w Andrychowie oraz CKZiU Nr 1 w Wadowicach można przeczytać tutaj  i tutaj