Małopolski NSZZ "Solidarność" w Wadowicach zaprasza do uczczenie pamięci tych wszystkich, którzy przed 42 laty walczyli o odzyskanie wolności i niepodległej Polski .
W ramach obchodów 42. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w najbliższą środę, 31 sierpnia o godz. 12:00, w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny odbędzie się uroczysta Msza Święta. Po mszy, około godziny 13:00 działacze złożą kwiaty pod pomnikiem Solidarności na Placu Solidarności.
Nasza historia rozpoczęła się w 1980 r. kiedy robotnicy podjęli walkę o godne życie, o prawo do wyrażania swoich poglądów o wolność. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje. Dzisiaj NSZZ „Solidarność" to największy w naszym kraju związek zawodowy. Mamy wiedzę i doświadczenie, które pomagają pracownikom w relacjach z pracodawcą. Dzięki temu, że jesteśmy zorganizowani na zasadzie terytorialno-branżowej, jesteśmy w całej Polsce. Nasze struktury terytorialne to: organizacje zakładowe, międzyzakładowe i regiony a struktury branżowe to: krajowe i regionalne sekretariaty branżowe oraz krajowe, międzyregionalne i regionalne sekcje branżowe - informują na swojej stronie działacze NSZZ "Solidarność" w Wadowicach.
Zasięg protestów robotniczych z sierpnia 1980 roku zmusił komunistyczne władze Polski do negocjacji. 21 sierpnia do Gdańska przybyła Komisja Rządowa z Mieczysławem Jagielskim, a do Szczecina z Kazimierzem Barcikowskim. 30 i 31 sierpnia oraz 11 września przedstawiciele komitetów strajkowych oraz rządzącej partii podpisali Porozumienia sierpniowe.
Na ich mocy 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Rezultatem podpisanych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu porozumień było utworzenie, a następnie zarejestrowanie związku sądzie. Nastąpił wyłom w systemie. To wydarzenie zapoczątkowało proces upadku systemów komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej.
Napisy „Solidarność” i „solidarni” zaczęły się pojawiać pod różnymi postaciami na murach strajkującej stoczni. 23 sierpnia ukazał się pierwszy numer „Strajkowego Biuletynu Informacyjnego 'Solidarność'”, wydawanego nakładem Wolnej Drukarni Stoczni Gdańskiej. Zainspirowało to Jerzego Janiszewskiego, studenta gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych, do stworzenia słynnego logo ruchu. Pomysł wykorzystania hasła jako nazwy związku zaproponował Karol Modzelewski.