Jak zamienić pergolę na ogród zimowy?

Ogród zimowy to inwestycja, dzięki której można uzyskać idealne miejsce do relaksu bądź uprawy roślin – nawet tych egzotycznych. Obiekt można postawić od zera lub bazując na gotowej pergoli. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania oranżerii?

Czym jest pergola?

Pergola ogrodowa należy do najpopularniejszych obiektów tarasowo-ogrodowych. Jest to konstrukcja, która składa się z podpór zwieńczonych kratownicą, belkami lub innego rodzaju zadaszeniem. Pergola występuje w dwóch formach. Może przyjąć kształt samodzielnej budowli bądź integralnej części domu. W tym drugim przypadku zadaszenie z jednej strony opiera się o ścianę budynku i tym samym tworzy cień na tarasie.

Jak wygląda ogród zimowy?

Ogród zimowy to konstrukcja nieco odmienna od pergoli. Podstawową różnicę pomiędzy tymi dwoma obiektami stanowi fakt, że ogród zimowy opiera się na drewnianym czy metalowym szkielecie uzupełnionym o przeszklone ściany. Dlatego też ogród zimowy nie jest tylko zadaszeniem, a przybiera formę pełnej przydomowej oranżerii. Taka zabudowana przestrzeń jest idealnym miejscem do wypoczynku przez cały rok. Jeśli zimowy ogród ma podgrzewanie, to można spędzać w nim nawet mroźne wieczory.

Jak zmienić pergolę na ogród zimowy?

Przebudowanie pergoli na ogród zimowy wymaga przeprowadzenia kilku ważnych czynności. Najpierw należy przygotować projekt i sprawdzić metraż planowanej inwestycji. Według prawa na budowę obiektów, których powierzchnia przekracza 35 m2, trzeba uzyskać pozwolenie. Jeśli jednak ogród zimowy ma mniejszy metraż, to można swobodnie rozpoczynać działania remontowe.

Istotną kwestią przebudowy jest postawienie wytrzymałych fundamentów. Pergola może opierać się na zwykłym tarasie czy nawet trawniku, ale ogród zimowy ma ciężką, szklaną oprawę i dlatego potrzebuje bardziej solidnych wykończeń. Zamknięty obiekt można wyposażyć np. w gotowy fundament z deską tarasową.

Następny element, o który trzeba zadbać, to ściany konstrukcji. Muszą one być odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne. Warto więc wybrać szyby zespolone z dwóch tafli szkła. Natomiast dach powinien być wykonany ze szkła hartowanego i laminowanego. To pierwsze poprawia odporność na uszkodzenia, a drugie przeciwdziała rozsypaniu się odłamków przy ewentualnym stłuczeniu.

Dodatkowo ogród zimowy warto wyposażyć w ogrzewanie, dzięki któremu stanie się on idealnym miejscem do całorocznej uprawy roślin oraz wypoczynku. Konstrukcji przydadzą się również rolety, żaluzje czy zasłony. Umożliwią one odcięcie ogrodu od promieni upalnego, letniego słońca.

Po inne osłony zewnętrzne zapraszamy na Beluno.