Wilgotność powietrza w domu. Jaka jest optymalna? Czy warto zamontować rekuperator z odzyskiem ciepła i wilgoci?

Odpowiednia wilgotność powietrza w domu jest ważna. Nie tylko dla naszego zdrowia. Wpływa ona pozytywnie na zwierzęta, rośliny, a nawet niektóre elementy wykończenia. Jej odpowiedni poziom pomaga również w uniknięciu powstawania grzybów, pleśnii i nieprzyjemnych zapachów. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak utrzymać ją na odpowiednim poziomie. Jaka wilgotność powietrza jest optymalna? Czy warto zamontować rekuperator z odzyskiem ciepła i wilgoci? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu?

Prawidłowa wilgotność powietrza ma istotny wpływ na samopoczucie domowników, ale również na wyposażenie domu. To od niej i odpowiedniej temperatury zależy komfort i zdrowie mieszkańców domu.

Wilgotność powietrza jest to procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. W przypadku zamkniętych pomieszczeń jej poziom powinien wahać się w granicach 30-65%. Człowiek czuje się najlepiej, gdy wilgotność powietrza wynosi ok. 40-60%, przy optymalnej temperaturze w pomieszczeniu na poziomie 20-22 stopni Celsjusza. Poziom ten będzie również korzystny dla poszczególnych elementów mieszkania, ale również ubrań, książek, roślin, a nawet zwierząt. Jednak warto zaznaczyć, że poziom wilgotności powietrza jest uzależniony od temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Dlatego też, im cieplej w pomieszczeniu, tym wilgotność powinna być bliższa dolnym wartościom i na odwrót. Z tego powodu można odczuwać efekt chłodu lub gorąca w dwóch różnych temperaturach. Co jeśli temperatura spadnie poniżej 40%? Albo wzrośnie powyżej 60%?

Wilgotność poniżej 40% – suche powietrze

Suche powietrze może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu. Możemy odczuwać trudności w oddychaniu, drapanie w gardle, wysuszenie śluzówki nosa, oczu czy większą podatność na różnego rodzaju infekcje. Te wszystkie to najczęściej występujące objawy suchego powietrza w mieszkaniu. Jednak niska wilgotność powietrza ma bardzo negatywny wpływ na naszą skórę. Powoduje ono problemy skórne, które objawiają się swędzeniem, atopią, alergiami skórnymi czy stanami zapalnymi. Suche powietrze ma również negatywny wpływ na dzieci, u których może pojawić się tzw. “suchy nosek”. Elementy wyposażenia domu również mogą ucierpieć na skutek niskiej wilgotności powietrza. Najbardziej narażone są wszelkie materiały, które posiadają zdolność absorbowania.

Wilgotność powietrza powyżej 60%

Nie tylko suche powietrze może mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia i zdrowia. Podobny efekt będzie miał zbyt duży poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Głównymi przyczynami wilgotności powyżej 60% w pomieszczeniach to:

  • skraplanie się wody, wytwarzanie pary wodnej przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak: gotowanie, pranie, kąpiel czy suszenie,
  • generowanie wilgoci przez ludzkie ciała w procesie oddychania czy pocenia się,
  • brak izolacji cieplnej budynku,
  • nieszczelne rury i awarie,

Objawem i sygnałem alarmującym o zbyt wysokiej wilgotności w domu jest skraplająca się woda na szybach. Innymi zjawiskami, na które warto zwrócić uwagę są: pojawienie się plam pleśni, rozwój grzyba, łuszczenie się farby na ścianach, odklejanie się tapet czy nieprzyjemny zapach stęchlizny. Nadmiar wilgoci w powietrzu może powodować puchnięcie i rozklejanie się elementów wykonanych z drewna, korozję części metalowych i może prowadzić do uszkodzenia sprzętów elektrycznych. Przebywanie w takich pomieszczeniach powodują wzrost dyskomfort i zmęczenia, ale również można odczuwać wrażenie wszechobecnego chłodu.

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu? Czy warto zainwestować w rekuperacje?

W przypadku gdy mamy do czynienia ze zbyt niskim poziomem wilgotności powietrza powinniśmy częściej wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Warto jest robić to kilka razy dziennie. Świeże powietrze napływające do domu będzie powodowało napływ wilgotnego i chłodnego i świeżego powietrza, a tym samym – poprawę odczuwanego komfortu. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza to często wina niesprawnej lub nieprawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej. Świetnym rozwiązaniem okazuje się być rekuperacja od Ventido - Hurtownia wentylacji i rekuperacji. Wentylacja grawitacyjna z odzyskiem ciepła pozwala na zachowanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania nie będziemy musieli martwić się rozszczelnianiem okien i wietrzeniem pomieszczeń, ponieważ rekuperacja zrobi to za nas. Jednak warto pamiętać, aby zainwestować w odpowiednie odpływy powietrza. Z pomocą przychodzą tutaj kanały spiro, które świetnie współgrają z rekuperacją od Ventido.