Pokarm dla ptaków zimujących - jak mądrze dokarmiać ptaki zimą

Przetrwanie zimy jest dla dzikich ptaków zimujących w kraju trudniejsze, niż myślimy. Pożywienie znajdowane przez ptaki nie zawsze jest zdrowe - zdesperowane zwierzęta zjadają często znajdowany chleb, który nie jest odpowiednim pożywieniem dla żadnego ptaka. Czy wiesz, czym karmić ptaki zimą i jakich zasad przestrzegać?

Mądre dokarmianie ptaków zimujących

Wiele osób chciałoby dokarmiać dzikie ptaki - to łatwiejsze niż myślisz. Choć karmnik dla ptaków zimujących przydaje się do wysypania ziaren, nie jest on niezbędny, by pomóc przetrwać zimę. W sklepach zoologicznych znajdziesz duży wybór karm. Czy jednak lepsza będzie kula tłuszczowa, czy mieszanka ziaren?

Kula tłuszczowa jest o wiele łatwiejsza w użyciu - nie musisz mieć karmnika. Wystarczy zawiesić kulę na balkonie lub na drzewie w parku. Kula doda ptakom energii, jest też o wiele lepszym wyborem, niż słonina, która kiedyś była wywieszana w oknach dla ptaków.

Karma dla ptaków wymaga postawienia karmnika, jednak jeżeli masz taką możliwość, warto dokarmiać ptaki ziarnami. Większość gatunków ptaków dzikich to przede wszystkim ziarnojady. Idealny pokarm dla ptaków dzikich powinien zawierać różne ziarna, by przyciągnąć różne ptaki: co innego skusi sójki, a co innego wróbelka.

O czym pamiętajmy przy dokarmianiu dzikich ptaków

Zanim zaczniesz zostawiać pokarm dla ptaków lub kule tłuszczowe, zastanów się, czy jesteś w stanie robić to regularnie. Wiele zwierząt przyzwyczaja się do konkretnego miejsca i będzie szukać pokarmu w karmniku przez całą zimę. Dokarmianie ptaków nie powinno być więc jednorazowym zrywem, a stałą pomocą.

Zadbaj, by Twoim skrzydlaci podopieczni otrzymywali karmę dobrej jakości. Resztki ludzkiego jedzenia, pełne soli i konserwantów, nie powinny trafić do karmnika. Większość ptaków ucieszy się, kiedy znajdzie w karmniku lub kulach dla ptaków nasiona słonecznika, siemię lniane, czy nasiona lnu. Zawierają one składniki odżywcze i witaminy, które pozwolą ptakowi przetrwać zimę. Mieszanki mogą zawierać też różne gatunki zbóż (np. pszenicę), nie oznacza to jednak, że można karmić ptaki chlebem!

Ptaki potrzebują nie tylko pokarmu, ale też wody. Postaw miseczkę świeżej wody na balkonie, parapecie, czy w ogrodzie przy karmniku i wymieniaj ją często. Wymieniaj także ziarno w karmniku - najlepiej co kilka dni.

Jak zadbać o bezpieczeństwo ptaków dzikich zimujących w Polsce?

Zanim zaczniesz rozstawiać karmniki i zawieszać kule zimowe, zastanów się, gdzie ptaki będą mogły bez obaw się posilić. Ptaki bywają ofiarami dzikich zwierząt, ale też naszych domowych pupili. Na pewno wszyscy wolimy uniknąć sytuacji, kiedy skrzydlaci goście zostaliby zaatakowani przez kota. Karmnik ustaw poza zasięgiem potencjalnych drapieżników.

Jeżeli do dokarmiania ptaków namówiło Cię dziecko, pomóż mu zawiesić kule tłuszczowe na tyle wysoko, żeby ptaki nie stały się łatwym celem.

Nie każdy wie, że ptaki można dokarmiać przez cały rok. Potrzebują one naszej pomocy także latem, zwłaszcza w mieście, gdzie trudniej jest o zdrowy pokarm dla ptaków (nie resztki ze śmietnika). Proste, małe rzeczy mogą pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom.