5 rzeczy, które musisz wiedzieć zakładając firmę

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej to ekscytujący, ale i stresujący proces. Własna firma daje nowe możliwości, ale i stawia nowe wyzwania, z którymi do tej pory nie miałeś styczności. Już na wstępie łatwo o popełnienie błędów, które później niełatwo będzie odkręcić. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, zakładając działalność.

Czy planowana działalność podlega rejestracji?

Twoja firma ma stanowić raczej wsparcie domowego budżetu niż samodzielne źródło dochodu? Być może unikniesz obowiązku rejestracji. W ściśle określonych sytuacjach, prawo dopuszcza prowadzenie działalności nierejestrowanej. Dotyczy to firm jednoosobowych, których miesięczny przychód (nie dochód!) nie przekracza połowy wysokości płacy minimalnej na etacie. Rezygnacja z rejestracji jest możliwa tylko dla osób, które nie prowadziły działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Nie można stosować tego zabiegu, jeśli chcesz prowadzić firmę podlegającą dodatkowym regulacjom (np. usługi kosmetyczne czy cateringowe).

Jak wybrać formę działalności i opodatkowania?

Oprócz działalności jednoosobowej, firma może być również spółką (z ograniczoną odpowiedzialnością, cywilną, partnerską i in.). Forma działalności wymaga gruntownego przemyślenia, w grę wchodzą bowiem zmienne takie jak wielkość i rodzaj biznesu, ryzyko finansowe czy poziom wiedzy przedsiębiorcy.

Forma opodatkowania jest powiązana z typem działalności, na który ostatecznie się zdecydujesz. Zasadniczo płacić będziesz podatek dochodowy PIT (działalność jednoosobowa) lub CIT (spółka). W ramach PIT masz możliwość wyboru jednej z czterech form opodatkowania – warto zwrócić się o poradę do księgowego, aby postawić na najkorzystniejszą opcję. Podpowie on również, czy w twoim przypadku zachodzi możliwość podmiotowego zwolnienia z podatku VAT, a jeśli tak, to czy warto z niej skorzystać.

Wybrana forma opodatkowania wpływa również na wysokość obowiązkowej składki zdrowotnej, która od 2022 r. jest powiązana z wysokością dochodów.

Ile kodów PDK wybrać?

Obowiązkowo musisz podać tylko jeden kod PKD, definiujący rodzaj działalności. Jeżeli zamierzasz działać na kilku polach, należy je wszystkie uwzględnić, dodając kolejne kody. Na początek nie przesadzaj z ich ilością – w trakcie funkcjonowania firmy kody możesz uzupełniać na bieżąco. Dodatkowo część biznesów podlega osobnym regulacjom – weź to pod uwagę, ponieważ może się okazać, że któreś PKD wpisane na zapas obliguje cię do podjęcia szeregu pracochłonnych i kosztownych czynności, jak np. uzyskiwanie pozwoleń i opinii różnych organów.

Czy działalność podlega dodatkowym regulacjom?

Część działalności wymaga posiadania koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru. Dotyczy to szczególnie obszarów takich jak medycyna, edukacja, transport, telekomunikacja, sprzedaż alkoholu i wyrobów tytoniowych czy działalność detektywistyczna. Lista jest bardzo długa i warto dokładnie ją przestudiować aby wiedzieć, jakie formalności czekają cię na etapie zakładania, ale i prowadzenia firmy.

Dodatkowo niektóre działalności objęte są zakazem wykonywania przez prywatnych przedsiębiorców i po prostu nie możesz ich uwzględnić w PKD (np. administracja publiczna, polityka społeczna czy działalność banku centralnego).

Niektóre firmy są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej czy firmowego rachunku bankowego – w razie wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, czyli księgowego.

Komu powierzyć prowadzenie księgowości?

Część firm jest zobowiązana do powierzania spraw finansowo-podatkowych w ręce głównego księgowego. Inne mogą jednak samodzielnie prowadzić swoje rachunki, przynajmniej w teorii. W praktyce okazuje się bowiem, że nawet założenie działalności jest skomplikowane bez fachowego doradztwa – a co dopiero jej prowadzenie z miesiąca na miesiąc. Jeśli zatem nie jesteś z wykształcenia księgowym, lepiej nie ryzykować i skorzystać z zewnętrznego wsparcia.

Biuro rachunkowe będzie prowadzić ewidencję dokumentacji, opracowywać deklaracje podatkowe, sprawozdania i inne niezbędne dokumenty. Niejednokrotnie można również zlecić mu prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i szereg innych czynności. Sprawdź ofertę na https://a-zrachunki.pl/ i przekonaj się, ile pracy i odpowiedzialności spada z twoich barków dzięki outsourcingowi księgowości. Pozwól profesjonalistom zająć się twoimi finansami i podatkami, a sam skup się na tym, na czym znasz się najlepiej – czyli na profilu swojej firmy.

 

Zakładanie firmy wymaga sporo czasu i energii. Jeśli więc czujesz się zrezygnowany i przeciążony – pamiętaj, że początki są zawsze najtrudniejsze a czynności, które wykonujesz, to wstęp do twojego wymarzonego biznesu.