Czym impregnować drewno?
Drewno ze swojej natury jest materiałem nietrwałym, choć bardzo pięknym i chętnie wykorzystywanym, zarówno w architekturze, produkcji mebli, podłóg i wielu innych rzeczy. Właśnie z powodu nietrwałości drewna, stosuje się wiele metod zabezpieczania go przed uszkodzeniami, wilgocią i starzeniem się. Poznaj zatem najczęściej wykorzystywane metody zabezpieczania drewna.

Metody zabezpieczania drewna

Przez lata rozwoju, wymyślono wiele metod ochrony drewna. Do obecnie stosowanych sposobów zabezpieczania drewna można zaliczyć między innymi:

  • lakierowanie;
  • bejcowanie;
  • impregnację woskami, olejami oraz olejowoskami;

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. W przypadku drewna umiejscowionego na zewnątrz budynków, najczęściej wybieraną metodą było bejcowanie. Dla elementów drewnianych wewnątrz domów, takich jak podłogi, najczęściej stosowane są różnego typu lakiery. Obecnie większość drewnianych powierzchni, zwłaszcza tych wewnętrznych, jest impregnowana woskiem czy olejami. To najbardziej ekologiczna metoda na zapewnienie trwałości drewna.

Czym impregnować drewno?

Do impregnacji drewna wykorzystywane są preparaty takie jak:

- Woski – woski nadają drewnu piękny satynowy połysk. Są one bardzo dobre w wyrównywaniu nierówności drewna. Nie zwiększają one jednak wytrzymałości mechanicznej drewna, więc można jest stosować tylko tam, gdzie nie jest ono użytkowane zbyt intensywnie. Najlepsze preparaty zawierają dużo wosku pszczelego oraz dodatek z wosku carnauba. Woski można nakładać także na drewno już zabezpieczone w innym sposób, wtedy utworzą one warstwę ochronną na wierzchu bez wnikania do środka;

- Oleje – oleje do impregnacji drewna to preparaty najlepiej podkreślające naturalny wygląd drewna, jednocześnie je zabezpieczając. Oleje stosuje się tylko na surowe drewno lub już wcześniej olejowane;

- Olejowoski – to preparaty łączące pozytywne cechy dwóch poprzednich metod. Olej wnika głęboko w drewno i je zabezpiecza od wewnątrz, a wosk tworzy warstwę zewnętrzną z połyskiem.

Wadą impregnacji woskiem, olejem czy olejowoskiem, jest konieczność jej regularnego powtarzania, nawet 2 razy w roku. Drewno zaimpregnowane i pomalowane lakierem lub farbą olejną, wytrzyma znacznie dłużej bez konieczności poprawiania wykonanego zabezpieczenia.

Środki do impregnacji drewna dostępne są na https://www.bricoman.pl/

Impregnowanie drewna przed malowaniem

Drewno impregnuje się także często przed malowaniem go lakierem czy lakierobejcą. Tego typu impregnaty, służą głównie do drewna stosowanego na zewnątrz i chronią je przed wilgocią, promieniowaniem UV, pleśnią czy grzybami. Są one nakładane pędzlem lub wałkiem, tak jak lakier czy farba. Przy większych powierzchniach, warto też skorzystać z metody natryskowej. Impregnaty wnikają głęboko w strukturę drewna. Mogą to być również, oprócz preparatów bezbarwnych, takie zmieniające kolor drewna na ciemniejszy.

Impregnaty wodorozcieńczalne nie posiadają praktycznie zapachu, więc polecane są do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Impregnaty rozpuszczalnikowe lepiej sprawdzają się na zewnątrz do ochrony przed wilgocią.   Często spotykane są także impregnaty zabezpieczające drewno przed ogniem. To - w wielu miejscach- bardzo ważna właściwość. Jeżeli chcesz zbudować coś w swoim ogrodzie, możesz także zdecydować się na zakup desek już zabezpieczonych przez impregnację ciśnieniową, znacznie trwalszą od tego, co można osiągnąć zwykłym malowaniem impregnatem.