Idealna para jeansów

Bez wątpienia należą do ubrań typu "must have"! Trudno wyobrazić sobie świat mody bez nich, trudno też znaleźć szafę, w której by ich nie było. Jeansy, bo o nich oczywiście mowa, na stałe wpisały się w trendy, zaskarbiając sobie sympatię rzeszy użytkowników na całym świecie. Ogrom fasonów przyprawić może jednak o zawrót głowy. Czym się kierować, by wybrać idealne jeansy?

Kryteria doboru jeansów — krój i parametry techniczne

Uchodzą za ponadczasowy element garderoby. Nadają się zarówno do casualowych stylizacji, jak i w sytuacjach wymagających bardziej stonowanego i eleganckiego ubioru. Różnią się krojem, designem i składem materiałowym. Asortyment jest na tyle urozmaicony, że nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pasującego modelu, jednakże nierzadko konsumentom ciężko jest podjąć decyzję o zakupie, ponieważ po głowie wciąż krąży mnóstwo pytań... Jak dobrać jeansy? Warto kierować się fasonem, odcieniem oraz zwracać uwagę na metkę ze składem materiałowym, bo tylko kompleksowa analiza pozwoli wyłonić idealną parę spodni.

Spodnie jeansowe odpowiednie do pracy

Jeśli w miejscu pracy nie obowiązuje ściśle określony dress code, śmiało można biurowy outfit oprzeć na jeansach. Trzeba pamiętać jednak, by nie były one krzykliwe. Należy stawiać wówczas na ciemniejsze, jednolite odcienie i krój dopasowany bądź o prostych nogawkach, określany jako straight. Niekorzystnie prezentowałyby się wszelkie przetarcia, fabryczne dziury i lamówki w intensywnych barwach, które mogłyby sugerować brak szacunku i niepoważne traktowanie miejsca pracy.

Ciemne jeansy o właściwie dobranym kroju świetnie komponować się będą z koszulą albo bardziej gustowną bluzką uzupełnioną o żakiet lub marynarkę. Wtedy strój będzie prezentować się schludnie i na pewno nie wzbudzi negatywnych reakcji u przełożonych i współpracowników. Alternatywą mogą być białe jeansy, które w zestawieniu z ciemniejszą górą również stworzą szykowny biznesowy look.

Dobór jeansów w zależności od sylwetki

Najmniej problemów z doborem jeansów mają osoby szczupłe i o proporcjonalnej sylwetce. Na szczupłych nogach znakomicie leżeć będą nawet spodnie slim i skinny, z kolei przy bardziej masywnych udach zaleca się prostą nogawkę, która wyrówna proporcje. Niższe osoby powinny natomiast unikać jeansów niepełnej długości, a te o krótkich nogach mogą sięgnąć po wysoki stan, dzięki któremu optycznie nogi zostaną wydłużone. Dodatkowo wysoki stan będzie też sprzymierzeńcem pań pragnących trochę zatuszować brzuch.

Idealne jeansy

Ciekawe są spodnie o szerokim dole tzw. dzwony oraz jeansy o nogawce równomiernie szerokiej na całej długości. Pierwsze z nich umożliwiają optyczne skrócenie nóg, więc nadawać się będą dla użytkowniczek wysokich, a drugie z wymienionych pozwolą zneutralizować obszerne ramiona, a tym samym uczynić sylwetkę bardziej zrównoważoną.

Jaki skład powinny mieć jeansy?

Mawia się, że naturalne włókna są najlepsze, jednakże w przypadku spodni jeansowych widniejąca na metce informacja "100% bawełna" nie powinna skłaniać do natychmiastowej transakcji. O specyfice w pełni bawełnianych jeansów przekonał się zapewne każdy, kto próbował wbić się w takowe, nie mając wcześniej pojęcia o właściwościach materiału. Jeansy bawełniane są bowiem nierozciągliwe. Z tego powodu osoby o kształtach innych niż te dostrzegalne na wybiegach mogą odczuwać dyskomfort podczas przymierzania modelu 100% bawełna.

Lepszym rozwiązaniem będą jeansy z przewagą bawełny i dodatkiem włókien sztucznych, przykładowo elastanu. Niewielka domieszka syntetyku spowoduje, że spodnie będą nieco bardziej elastyczne, ale nie należy przesadzać z ilością syntetyków w składzie - optymalny udział powinien kształtować się na poziomie 2-3%. Zniweluje to ryzyko defasonowania się spodni i powstawania nieelegancko wyglądających zaciągnięć.