Szczawik – atrakcyjna roślina doniczkowa dla początkujących ogrodników

Szczawik to roślina doniczkowa, która posiada trójkątne, purpurowe liście i delikatne, białe kwiaty. Jest on lubiany przez ogrodników, gdyż przyciąga spojrzenia, a równocześnie nie sprawia problemów w uprawie. Jedyne o czym musimy pamiętać to to, że roślina powinna znajdować się poza zasięgiem zwierząt domowych i dzieci (w większych ilościach jest trująca).

Szczawik – najważniejsze informacje

Szczawik jest to bulwiasta roślina wchodząca w skład rodziny szczawnikowatych. W naturalnych warunkach można go spotkać w Afryce Południowej i Ameryce Południowej. Szczawik tworzy kępy, które w sprzyjających warunkach osiągają do 100 centymetrów wysokości. Roślina posiada skrętoległe, ogonkowe liście o kształcie odwrotnie sercowatym. Mają one kwaśny smak ze względu na wysoką zawartość kwasu szczawiowego. Niewielkie kwiaty rośliny mogą wyrastać pojedynczo lub być zebrane w baldach. Zazwyczaj mają one barwę białą, choć można spotkać także kwiaty różowe, żółte i czerwone. Pierwsze kwiaty pojawiają się w czerwcu i mogą utrzymać się aż do 6 miesięcy, co podnosi walory dekoracyjne tej rośliny. Owocami są wielonasienne torebki. Częścią podziemną rośliny jest cebula. Warto zdawać sobie sprawę, że spożycie większych ilości cebul szczawika może być trujące dla dzieci i zwierząt domowych. Z tego względu roślinę tę należy umieścić w niedostępnym miejscu. Szczawik może być uprawiany w mieszkaniu, przydomowym ogrodzie (szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach wiejskich i naturalistycznych), a także na balkonach i tarasach. Roślinę rozmnaża się przez podział kłącza.

Szczawik – co powinniśmy wiedzieć o jego uprawie?

Decydując się na uprawę szczawika musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego stanowiska dla tej rośliny. Nie może on stać w pełnym słońcu, gdyż może wówczas dojść do poparzenia jego delikatnych liści. Zdecydowanie lepiej jest wybierać stanowiska półcieniste lub całkowicie zacienione. W mieszkaniu najbardziej odpowiedni będzie dla niego wschodni parapet.

Szczawik nie lubi upałów. Najlepiej czuje się w temperaturze od 18 do 22 stopni Celsjusza. Równocześnie nie jest w stanie przetrwać zimy w polskim ogrodzie.

Idealna gleba dla tej rośliny jest przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotna, próchnicza. Możemy wybrać zwykłą ziemię do roślin kwitnących. Szczawik toleruje pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

Szczawik – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?

Szczawik potrzebuje regularnego, a jednocześnie umiarkowanego podlewania (nie powinniśmy przesadzać z ilością wody). Należy pamiętać, że roślina nie czuje się dobrze, gdy powietrze jest zbyt suche. Z tego względu szczawiki uprawiane w mieszkaniach powinny znajdować się w pobliżu nawilżacza powietrza (zraszanie liści nie jest zalecane).

Zalecanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie co około 2 tygodnie. Do tego celu dobrze sprawdzi się nawóz do roślin kwitnących. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby nawozić roślinę dopiero po upływie 1,5 miesiąca od momentu posadzenia cebul.

Szczawik – jak wybrać najlepsze cebule tej rośliny?

Cebule szczawików można obecnie kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Gdy robimy zakupy w sklepie stacjonarnym i możemy dobrze przyjrzeć się cebulom – powinniśmy się upewnić, że są one jędrne i pozbawiona uszkodzeń mechanicznych. W przypadku robienia zakupów przez internet musimy zaufać sprzedawcy. Mamy jednak zdecydowanie większe szanse na otrzymanie pełnowartościowych cebul, gdy wybierzemy je z oferty renomowanych producentów.