„Mała Msza uroczysta” Gioacchino Rossiniego w kościele św. Piotra Apostoła

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zaprasza w niedzielę  29 paździenika na koncert przygotowany z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach zabrzmi „Mała Msza uroczysta” Gioacchino Antonio Rossiniego.

Jedno z ostatnich dzieł tego mistrza opery usłyszymy w wykonaniu Bernardy Grembowiec - sopran, Kamili Paciorkowskiej - alt, Tomasza Świerczka - tenor i Macieja Drużkowskiego - bas. Towarzyszyć im będą doskonali instrumentaliści i chór Filharmonii im Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Wojciecha Rodka. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Koncert będzie muzyczną ucztą dla miłośników włoskiego mistrza bel canto - Gioachino Antonio Rossiniego. Publiczność usłyszy „Małą Mszę uroczystą”, która powstała w 1863 roku, gdy Rossini - wówczas 71-letni - powrócił do komponowania po bardzo długiej przerwie. Na partyturze swojego ostatniego dzieła twórca zapisał znamienne słowa: „Dobry Boże! Oto ukończona ta biedna mała Msza. Nie wiem czy napisałem muzykę religijną (musique sacrée), czy muzykę potępioną (sacrée musique). Urodziłem się dla opery buffa i Ty wiesz o tym dobrze. Trochę wiedzy, trochę serca – i to wszystko. Bądź więc błogosławiony i przyjmij mnie do raju. G. Rossini, Passy 1863

Gioachino Rossini to jeden z najwybitniejszych włoskich kompozytorów. Wśród trzydziestu dziewięciu jego oper, wielkim powodzeniem cieszyły się te o charakterze komicznym, np. „Cyrulik sewilski”, „Włoszka w Algierze” czy „Kopciuszek”. Uznanie zyskał także dzięki „Wilhelmowi Tellowi”, jednej z najważniejszych oper seria. Pod koniec życia pisał także utwory religijne, kameralne oraz pieśni. Dzieło „Mała Msza uroczysta", co zaskakujące w twórczości Rossiniego, powstało na cztery głosy solowe, chór, dwa fortepiany i fisharmonię.

Koncert odbędzie się w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Jest to szczególny punkt na mapie miejsc związanych z Janem Pawłem II. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za wybór Karola Wojtyły na papieża oraz jego cudowne ocalenie z zamachu 13 maja 1981 r. Co ciekawe, poszczególne fragmenty budowli nawiązują do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu symbolizując drogę Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Ojciec Święty konsekrował kościół 14 sierpnia 1991 roku w czasie swojej IV pielgrzymki do Ojczyzny.

Kościół  św. Piotra Apostoła w Wadowicach
al. Matki Boskiej Fatimskiej 90
Niedziela,  29 października 2023 r., godz. 19:00
Wstęp wolny