Jak zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie? Porady dla początkujących.

Wiosna to doskonały czas na prowadzenie prac porządkowych w przydomowym ogrodzie. Skrupulatne sprzątanie, dbałość o trawnik, czy kwiaty, drzewka i krzewy rosnące na naszym terenie zapewnią nam idealną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie? Oto kilka porad dla początkujących!

Sadzenie kwiatów i krzewów

Piękny ogród zwykle wiąże się z bogatym zasobem rosnących w nim kwiatów, krzewów, czy też drzewek. To właśnie sezon wiosenny jest idealnym momentem na sadzenie nowych roślinek w naszym ogrodzie. Sadzonki możemy umieszczać w ziemi już w marcu, ważnym jest jednak to, aby świeżo zasadzone kwiaty czy krzewy nie były narażone na działanie mrozu. W przeciwnym wypadku może dojść do ich trwałego uszkodzenia. Wbrew pozorom kwietne dekoracje nie muszą znajdować się wyłącznie w ziemi. Przyjemne dla oka gatunki kwiatów możemy równie dobrze posadzić w wiszącej doniczce i umieścić ją, chociażby na konstrukcji huśtawki ogrodowej. Dobrą propozycją krzewów, które sprawdzą się w każdym ogrodzie, mogą być tuje, które idealnie odizolują Twój ogród od ulicy lub sąsiadów. Cennymi sadzonkami mogą być także krzewy i drzewka owocowe, z których będziemy mogli pozyskać zdrowe owoce!

Odświeżenie mebli ogrodowych

Po zimie często możemy spotkać się z sytuacją, w której nasze meble ogrodowe będą wymagać odrobiny pracy. Drewniana huśtawka ogrodowa czy też metalowy stelaż hamaka mogą być bowiem narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego, ale też opadów deszczu i śniegu, czy dynamicznych zmian temperatur. W takiej sytuacji meble mogą wymagać przeszlifowania i ponownego polakierowania całości lub poszczególnych elementów. Na szczęście współczesne farby i impregnaty zwykle spokojnie wystarczają na 2-3 lata, dlatego nie musimy odświeżać wszystkich przedmiotów każdego roku.

Pielęgnacja ogrodowego trawnika

Jednym z czołowych elementów każdego ogrodu jest trawnik. Im bardziej zadbany, tym większa może być satysfakcja z wypoczynku w ogrodzie. Poszczególne gatunki trawy wymagają różnorodnych warunków glebowych, czy zaopatrzenia w wodę. Warto jednak pamiętać, że wiosna to czas na skrupulatne grabienie oraz pierwsze koszenie, w ramach którego wyrównamy wysokość naszego trawnika, ale zbierzemy także całkowicie zbędną ściółkę leśną, w tym liście, igliwie, czy szyszki. Jeżeli mamy takową możliwość warto również zastosować wertykulator, który pomoże usunąć obumarłą darń. Oczywiście po wykonaniu wertykulacji obowiązkowo należy nawieźć trawnik za pomocą przesianego kompostu lub specjalnie przygotowanego nawozu. Piękny trawnik to gwarancja satysfakcji, jaką odczujesz, spoglądając na ogród, bujając się w wygodnym stelażu hamaka!

Nawożenie gleby

Każda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków glebowych. Z tego względu w sezonie wiosennym warto zająć się nawożeniem gleby. W tym celu możemy wykorzystać kilka różnych środków, do których zaliczamy:

  • naturalny kompost,
  • nawóz azotowy,
  • uniwersalny nawóz do ogrodu,
  • specjalistyczne nawozy do konkretnych gatunków roślin,
  • nawozy aplikowane dolistnie.

Takie środki szybko pobudzą wszystkie rośliny do dynamicznego i efektownego wzrostu oraz zabezpieczą nasz ogród przed różnorakimi chorobami, a przy tym są w pełni bezpieczne dla roślin, czy ich owoców. Warto przy tym pamiętać, że poszczególne gatunki roślin mogą wymagać odmiennych nawozów, dlatego warto zwracać uwagę na to, jakich specyfików używamy! Odpowiednie nawożenie sprawi, że latem będziemy mogli z satysfakcją podziwiać ogród, siedząc na huśtawce ogrodowej!

Przycinanie drzewek

Wszelkiego rodzaju drzewka, czy to ozdobne, czy też owocowe, wymagają systematycznego przycinania gałęzi. W ten sposób przerzedzamy pędy wytworzone przez roślinę, dzięki czemu główne gałęzie, na których nam zależy, będą otrzymywać znacznie więcej wody, światła oraz powietrza. Ważne jest, by przycięte gałązki zostały odpowiednio zabezpieczone specjalną maścią lub innego rodzaju środkiem o właściwościach bakteriobójczych. Taki zabieg pozwoli zapobiec ewentualnym chorobom, jakie mogą dotknąć nasze drzewka. Pamiętajmy jednak, by pominąć rośliny, których okres kwitnienia przypada właśnie na sezon wiosenny. Przycinanie ich gałęzi mogłoby okazać się dla nich zabójcze!